Łomża czeka na Pustułki. Mają już nowe gniazda!

2020-02-17 15:05 od a do z

Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa uwiła gniazdko dla niezwykle pożytecznego, drapieżnego ptaka. Pustułka wróci do nas już niebawem! Nie możemy się jej doczekać.

Pustułka jest jedynym polskim ptakiem drapieżnym, który przystosował się do życia w warunkach miejskich. Wysokie budynki są dla niej odpowiednikiem skalnych ścian, na których pierwotnie gniazdowała. Doskonale radzi sobie także w naszym, łomżyńskim klimacie. Niewielu mieszkańców wie, że ptak ten zagnieździł się w zasobach Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Łomży.

Gniazdo dotychczas znajdowało się na budynku przy ul. Moniuszki 14. W związku z tym, że w tym roku budynek ten będzie remontowany, zaszła konieczność demontażu gniazda i poszukania dla niego nowej lokalizacji.  Wykorzystując zimową nieobecność pustułek i ich urlop w ciepłych krajach, władze ''ełesemu'' zdecydowały o stworzeniu karmnika z prawdziwego zdarzenia. Ma spory metraż, solidną konstrukcję, zadaszenie i piękny widok na zasoby Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Czego chcieć więcej? Pustułki wrócą do Łomży wiosną, władze spółdzielni mają nadzieję, że nowe lokum przypadnie im do gustu.​

Za stworzenie domku odpowiadają pracownicy ŁSM w Łomży- skonstruowali go na bazie projektu wielkiego łomżyńskiego miłośnika ptaków – Krzysztofa Jadackiego. Nowy karmnik znajduje się teraz na budynku przy ul. Moniuszki 16 w Łomży. Teraz pozostaje nam tylko czekać na nowych, skrzydlatych lokatorów! Wypatrujcie ich na łomżyńskim niebie!