Powrót do przedszkola - w Łomży garstka dzieci, jakie nowości je spotkały? [AUDIO]

2020-05-20 12:29 mszzz

Mierzenie temperatury, obowiązkowe mycie rąk przed wejściem i ogołocone sale - z zupełnie nową rzeczywistością mierzą się teraz najmłodsi. W poniedziałek (18 maja) ponownie otwarto publiczne przedszkola w Łomży. Do placówek, jak na razie, wróciło niewiele dzieci. Co jeszcze się zmieniło, jak poradziły sobie dzieciaki, czy muszą zachowywać odległości między sobą? Sprawdźcie.

Zgodnie z decyzją Prezesa Rady Ministrów, placówki edukacyjne dla najmłodszych mogły zostać ponownie otwarte 6 maja, ale decyzja o dokładnym terminie ich otwarcia, leżała po stronie samorządów. W Łomży zdecydowano o wyznaczeniu terminu otwarcia publicznych przedszkoli i żłobków na 18 maja. Było to związane z potrzebą zakupu niezbędnego sprzętu w celu zadbania o bezpieczeństwo dzieci i pracowników: bezdotykowych termometrów, fartuchów czy parownic do wykładzin. Płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni dostarczył Podlaski Urząd Wojewódzki.

18 maja otwarto wszystkie łomżyńskie przedszkola publiczne i dwa żłobki. Początkowo tylko około 16 procent opiekunów zadeklarowało chęć ponownego posłania swoich dzieci do placówek. W poniedziałek pojawiło się jeszcze mniej dzieci - niecałe 10 procent z 1296 zapisanych dzieci. Ale jak mówią władze danych placówek, mniejsza liczba dzieci pozwala na skuteczniejsze stosowanie się do narzuconych zasad.

Jakie nowe zasady obowiązują w przedszkolach i żłobkach? Jeśli to możliwe, to liczba dzieci w danych placówkach powinna być mniejsza, niż jest to zapisane w rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącym organizacji szkół i przedszkoli. Dyrektorzy placówek muszą na przykład ograniczać liczbę osób z zewnątrz, przy wejściu zapewnić płyn do dezynfekcji, a swoich pracowników wyposażyć w maseczki, przyłbice i rękawiczki.

Jakie zasady obowiązują nauczycieli? Zajęcia, przez nich organizowane, muszą odbywać się w budynku placówki albo na placu zabaw czy boisku należącym do danej jednostki. Nauczyciele muszą też przypominać dzieciom o myciu rąk i często wietrzyć sale.

Dzieci też muszą stosować się do nowych zaleceń: muszą mieć sprawdzaną temperaturę i myć ręce przed wejściem do sal. Nie mogą też przynosić swoich zabawek do przedszkoli i żłobków. A jak to wygląda w praktyce? Jak wyglądał w Łomży powrót do przedszkoli? Posłuchajcie.

Maria Mikołajewska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 2 w Łomży
Wiesława Boguska, wicedyrektor Publicznego Przedszkola nr 4 w Łomży

W Łomży na razie nie zdecydowano o otwarciu oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych - to z powodu małego zainteresowania rodziców. Natomiast od 25 maja do szkół w Łomży wrócą uczniowie podstawówek z klas I-III.

Tu znajdziecie szczegółowe procedury i wytyczne: https://www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-dla-przedszkoli