Była PWSIiP, jest Akademia Nauk Stosowanych, a będzie... Łomżyńska uczelnia znowu zmieni nazwę!

i

Autor: fot. ANSŁ

EDUKACJA

Była PWSIiP, jest Akademia Nauk Stosowanych, a będzie... Łomżyńska uczelnia znowu zmieni nazwę!

2023-03-17 14:13

Nie będzie już Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Od początku czerwca ANS zniknie z mapy Łomży, a jej miejsce zajmie Akademia Łomżyńska. Dlaczego? Szczegóły w artykule.

Od 1 czerwca Akademia Nauk Stosowanych w Łomży zmieni nazwę na Akademia Łomżyńska. Łomżyńska uczelnia awansowała do wyższej ligi uczelni akademickich i uzyskała uprawnienia do nadawania stopni doktora oraz doktora habilitowanego.

To zwieńczenie wieloletnich aspiracji łomżyńskiej uczelni państwowej – zapoczątkowanych jeszcze przez jej założyciela i pierwszego Rektora śp. prof. Kazimierza Pieńkowskiego – aby Łomża stałą się miastem akademickim, z uczelnią spełniająca kryteria wysokiej jakości badań naukowych, ale jednocześnie miastotwórczą i regionotwórczą - informuje Jolanta Święszkowska, rzeczniczka ANSŁ.

Łomżyńska uczelnia przyjmie od 1 czerwca 2023 roku nazwę Akademia Łomżyńska, rezygnując tym samym z nazewnictwa zarezerwowanego dla uczelni zawodowych, konkretnie ze zwrotu „nauk stosowanych”.

W tej chwili uczelnia kształci na szesnastu kierunkach studiów, z czego dwa najnowsze, to Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności oraz Mechatronika. 

Co dalej?

Do zdobycia pozostaną w przyszłości: status politechniki, uniwersytetu, czyli dalsze „śrubowanie” kategorii naukowych we wszystkich dyscyplinach reprezentowanych przez łomżyńską uczelnię publiczną.

Wizyta ministra

Dziś (17.03) Akademię Nauk Stosowanych odwiedził ​​​​​​​Przemysław Czarnek, Minister edukacji i nauki. Minister wręczył rektorowi Dariuszowi Surowikowi symboliczny czek na kwotę ponad 1,7 mln zł. Pieniądze mają pójść na podwyższenie wynagrodzeń pracownikom uczelni.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE