ZUS a świadectwa pracy do emerytury. Sprawdź, jakich dokumentów wymaga ZUS do emerytury 2022 i jak je dostarczyć

i

Autor: pixabay

Emerytura

ZUS a świadectwa pracy do emerytury. Sprawdź, jakich dokumentów wymaga ZUS do emerytury 2022 i jak je dostarczyć

2023-03-24 15:53

ZUS a świadectwa pracy - to zagadnienie spędza sen z powiek osobom, które zaczynają myśleć o emeryturze. Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane do ZUS do emerytury i jak należy je dostarczyć.

Jakich dokumentów wymaga ZUS do emerytury?

Odpowiedzi na pytanie, jakich dokumentów wymaga ZUS do emerytury, najlepiej szukać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie, każda osoba, która nabyła prawo do emerytury powinna dostarczyć następujące dokumenty:

  • Wniosek o emeryturę, który można pobrać ze strony internetowej ZUS lub odebrać osobiście w punkcie informacyjnym w sali obsługi klientów, w każdej jednostce organizacyjnej
  • informacja o okresach składkowych i nieskładkowych
  • dokumenty potwierdzające okresy m.in.: pracy/ prowadzenia działalności pozarolniczej/ służby wojskowej/ pobierania zasiłku dla bezrobotnych/ urlopu wychowawczego/ nauki w szkole wyższej
  • dokumenty potwierdzające okresy wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze
  • dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenie.

Poza wnioskiem w większości przypadków należy dostarczyć świadectwa pracy, w których znajdują niezbędne informacje o okresach opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Należy pamiętać, że w okresach pobierania zasiłku macierzyńskiego, potrzebne będzie albo zaświadczenie pracodawcy albo zaświadczenie z ZUS.

W przypadku pracy w służbach (wojsko, policja, straż graniczna, służba więzienna itp.), konieczne jest dostarczenie świadectw służby lub zaświadczenie odpowiednich organów. Z kolei za okresy osadzenia w więzieniach lub innych miejscach odosobnienia na terytorium Polski trzeba dostarczyć zaświadczenie prezesa sądu okręgowego lub prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. 

W przypadku okresów nieskładkowych, tj. takich, za które nie trzeba było opłacać składki na ubezpieczenie społeczne (zasiłek choroby, opiekuńczy, świadczenie rehabilitacyjne, urlop wychowawczy, bezpłatny, okresy nauki), również trzeba dostarczyć niezbędne dokumenty. W większości przypadków są to zaświadczenia od pracodawców, ZUS lub z uczelni.  

ZUS: świadectwa pracy do emerytury

Wiele osób zastanawia się, skąd wziąć świadectwo pracy. Jeśli nie mamy dokumentów w domu, to możemy je uzyskamy od pracodawcy, jednakże wiele osób, chcących uzyskać zaświadczenia dotyczące pracy wykonywanej przez 1999 rokiem, napotyka pewne problemy. Zakłady pracy często nie istnieją, a pracodawcy nie zabezpieczyli akt osobowych pracowników.

Co zrobić w takiej sytuacji? Gdzie szukać zaświadczeń sprzed lat? Jak wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis z ZUS w rozmowie z portalem kadry.infor.pl, to warto na podstawie chociażby wpisów w książeczkowych dowodach osobistych (wydawanych do końca 2000 roku) czy legitymacji ubezpieczeniowej, ustalić dokładną nazwę i adres ostatniej siedziby. Dzięki temu będzie można poszukać w archiwach i instytucjach komercyjnych przechowujących dokumentację osobową i płacową. Rzecznika ZUS tłumaczy, że likwidowane lub przekształcone zakłady pracy miały następców prawnych, którzy przejęli archiwalne dokumenty.

Jeśli nie ma też następcy prawnego, to trzeba szukać w bazie zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy, którą prowadzi ZUS. 

Warto wiedzieć, że w przypadku ustalania okresów składkowych mogą być brane pod uwagę także inne dokumenty, jak np. umowy o pracę czy aneksy do umów. 

Świadectwo pracy do ZUS: oryginał czy kopia

Czy do ZUS trzeba złożyć oryginał świadectwa pracy? Należy pamiętać, że trzeba przedłożyć oryginał świadectwa pracy w ZUS, ale może być także kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez notariusza lub inne organy uprawnione do przechowywania dokumentacji.

Kiedy dostarczyć świadectwo pracy do ZUS?

Co ważne, dokumenty należy dostarczyć do ZUS nie wcześniej niż na 30 dni przed spełnieniem warunków do przyznania świadczenia emerytalnego lub przed zamierzonym terminem przejścia na emeryturę.

Jak informuje ZUS na swojej stronie internetowej, "jeżeli wniosek zostanie złożony wcześniej, organ rentowy wyda decyzję o odmowie prawa do świadczenia, wskazując, które warunki nie zostały spełnione".

Termin ten jest istotny ponieważ zakład po analizie wniosku i załączonej dokumentacji (oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego) wydaje decyzję w terminie 30 dni. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie dostarczy się wszystkich dokumentów, to organ rentowy będzie miał kolejne 30 dni na wydanie decyzji od dnia wyjaśnienia "ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji". 

Jak dostarczyć świadectwo pracy do ZUS?

Wniosek wraz ze świadectwami pracy można złożyć na trzy sposoby:

• osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS

• za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego

• w formie dokumentu elektronicznego przez PUE.

W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej kontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej

  • pod numerem telefonu 22 560 16 00 
  • za pośrednictwem e-maila [email protected]
  • przez komunikator Skype na stronie www.zus.pl lub pod zus_centrum_obslugi_tel
  • przez czat na stronie www.zus.pl
  • Konsultanci są dostępni w dni robocze: pon.– pt. w godz. 7.00–18.00. Można także przyjść osobiście do jednostki organizacyjnej ZUS lub szukać informacji na stronie internetowej www.zus.pl.
PARADA WOLNOŚCI Łódź 2022