Kolejne zachorowania na COVID-19 w powiecie rawickim

i

Autor: pixabay.com

Zmieniły się główne objawy COVID-19. Jaki jest teraz pierwszy symptom zakażenia?

2022-10-05 13:30

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, zmieniły się główne objawy zakażenia koronawirusem. Teraz jako pierwszy symptom COVID-19 uznawany jest bardzo silny ból gardła. Rzadko kiedy natomiast mamy do czynienia z brakiem węchu czy smaku. Całe zakażenie można więc przechodzić bardzo podobne do przeziębienia.

COVID-19. Nowe objawy zakażenia koronawirusem

Profesor Tim Spector z King's College London analizuje dane dotyczące przebiegu COVID-19 u Brytyjczyków na podstawie danych zebranych dzięki aplikacji ZOE COVID. Jak wynika z badań brytyjskiego eksperta, zmieniły się pierwsze objawy koronawirusa. Obecnie dominujący jest jeden symptom- to ból gardła.  

Może to być związane przede wszystkim z lokalizacją infekcji. Najnowsza odmiana, czyli Omikron, zajmuje górne drogi oddechowe. Dlatego pacjenci najczęściej skarżą się na objawy typowe dla sezonowego przeziębienia. Poza bólem gardła, często odczuwają też bóle głowy i mięśni, a także suchy kaszel. Zazwyczaj też nie pojawia się gorączka, przez co wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to koronawirus i nie wykonuje testów. Coraz mniej podczas zakażenia jest też dolegliwości związane z układem pokarmowym czy zanik zmysłów smaku i węchu. 

COVID-19 w Polsce. Wzrost zakażeń na przełomie listopada i grudnia?

Pomimo, że w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zauważono wzrost zakażeń koronawirusem, chorych wciąż jest dużo mniej niż rok czy dwa lata temu. Zmniejsza się też cały czas licza osób hospitalizowanych. 

Jednak według analiz ekspertów, w całej Europie już wkrótce może być odnotowywany wzrost przypadków koronawirusa. Szacuje się, że stanie się to na przełomie listopada i grudnia. Ma to związek z sezonowością zakażeń. Chodzi między innymi o zmienne temperatury, zamknięte pomieszczenia czy więcej kontaktów w szkołach i na uczelniach. 

COVID-19. Nowa kampania Ministerstwa Zdrowia

Resort zdrowia właśnie ruszył z kampanią medialną pod hasłem "Chcę zrozumieć", która ma promować ideę świadomego szczepienia się przeciwko koronawirusowi. Ma ona zachęcić do przyjęcia czwartej dawki preparatu. 

Chciałbym, żeby te 12 milionów, które przyjęło trzecią dawkę, to był wynik, który się powtórzy przy czwartej dawce. Naprawdę wchodzimy w taki etap pandemii, który polega na pewnej sezonowości zachorowań. Ponieważ jesteśmy po szczycie tej kolejnej fali, to jest naprawdę idealny moment, żeby przyjąć szczepienie - zachęca minister zdrowia Adam Niedzielski

Światowy Dzień Zwierząt w Orientarium ZOO Łódź. Zobacz, jak możesz pomóc zagrożonym gatunkom