Klawiatura laptop

i

Autor: fancycrave1/Pixabay/cc0 Kilka prostych kliknięć wystarczy do poznania naszej emerytury

Zmiany dla przedsiębiorców. Od nowego roku każdy musi posiadać konto PUE w ZUS

2022-11-15 15:00

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, że od nowego roku pojawi się obowiązek posiadania konta PUE w ZUS. Portal internetowy umożliwi załatwianie wszelkich spraw w ZUS-ie, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie obowiązek posiadania profilu mają płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób.

Obowiązek posiadania konta na PUE ZUS. Jak to wygląda obecnie?

PUE ZUS to platforma internetowa, dzięki której szybko i bez wychodzenia z domu możemy załatwić wszelkie sprawy związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Można m.in. złożyć wniosek o 500 plus, urlop macierzyński, przekazać dokumenty ubezpieczeniowe czy umówić się na wizytę w placówce. Ponadto, mamy dostęp do wszystkich swoich danych w ZUS i możemy w każdej chwili je przejrzeć.

Posiadanie profilu znacznie ułatwia również życie przedsiębiorcom, którzy mogą korzystać z wielu przydatnych funkcji w zakresie rozliczeń z ZUS, spraw pracowniczych czy niezbędnych zaświadczeń. W tej chwili obowiązek posiadania konta internetowego mają płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Wkrótce jednak to się zmieni.

Od nowego roku przedsiębiorcy będą musieli mieć konto na PUE ZUS

 Zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Co oznacza to w praktyce? Obowiązek posiadania profilu obejmie od nowego roku wszystkich przedsiębiorców, czyli także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do pięciu pracowników, i tych, którzy płacą składki tylko za siebie. Przedsiębiorcy mogą założyć konto osobiście lub upoważnić kogoś do dostępu do roli płatnika na PUE ZUS. Płatnicy składek powinni spodziewać się kontaktu telefonicznego, e-mailowego lub listownego ze strony ZUS.

Jak założyć profil na PUE ZUS?

  1. Aby założyć konto, należy wejść na stronę www.zus.pl i kliknąć przycisk "Zarejestruj w PUE" . Następnie należy wybrać, dla kogo zakładany jest profil. Do wyboru jest rejestracja: "Dla Ciebie", "Dla przedsiębiorców" oraz "Dla firm".
  2. Po wybraniu rejestracji "Dla przedsiębiorców", poza danymi osobowymi, trzeba wpisać również numer NIP.
  3. Wybrać należy też sposób rejestracji. Można to zrobić za pomocą metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna), za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS (lista banków na www.zus.pl) lub za pomocą formularza rejestracji. W zależności od wybranej formy, otrzymamy kolejne wskazówki, jak dokończyć rejestrację.

Zajrzyj do wnętrza opuszczonego biurowca w centrum Łodzi

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE