Konferencja prasowa ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

i

Autor: Michał Dąbrowski

Zapisy do kardiologa przez Internet! Na razie tylko w łódzkim i mazowieckim

2022-05-09 21:48

Po wprowadzeniu erecepty, eskierowania i elektronicznej dokumentacji pora na erejestrację - mówił w Łodzi minister zdrowia, Adam Niedzielski

Od połowy maja w województwach łódzkim i mazowieckim będzie działał pilotażowy program elektronicznej rejestracji na zabiegi. Na razie obejmie on trzy obszary.

Kardiologia, rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Na razie w tych dwóch województwach pacjenci będą mogli się umawiać na takie zabiegi przy skorzystaniu z e-rejestracji - mówił minister zdrowia, Adam Niedzielski, podczas konferencji prasowej w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytety Medycznego w Łodzi.

Jeszcze w tym tygodniu resort zdrowia ma uruchomić nabór dla placówek, które będą chciały wziąć udział w pilotażu oraz uzyskać dofinansowanie na konkretne cele.

W ramach tych dofinansowań chcemy przeznaczyć około 250-ciu tysięcy złotych na jeden podmiot. Te pieniądze mogą być przeznaczone na dosotsowanie systemów informatycznych, ale też na dostosowanie placówek to potrzeb, które niesie ze sobą cyfryzacja. Chodzi choćby o zakup niezbędnych narzędzi informatycznych, czyli komputerów czy serwerów - dodał minister Niedzielski.

Szef resortu zdrowia skomentował także zakończenie stanu epidemii, który od 16-ego maja przejdzie w stan zagrożenia epidemicznego.

To nie koniec pandemii, ale raczej zmiana światła z czerwonego, na mocne pomarańczowe. Stan epidemii pozwolił wielu podmiotom, takim jak choćby Sejm czy rady miasta, na wprowadzenie takich rozwiązań, jak zdalne obrady. Teraz te instytucje będą musiały zdecydować czy chcą te regulacje utrzymać w mocy poprzez wprowadzenie własnych, wewnętrznych przepisów - odpowiadał w Łodzi szef resortu zdrowia.

Minister przyznał też, że znana jest mu sytuacja w dawnym Szpitalu Madurowicza w Łodzi (obecnie podlega pod Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Pirogowa w Łodzi). Przypomnijmy, 22-óch z 35-iu ginekologów położników pracujących w tej placówce złożyło wypowiedzenia z 3-miesięcznym okresem ważności. Powodem są warunki pracy - chodzi o wyposażenie szpitala i wynagrodzenie lekarzy specjalistów.

Na bieżąco monitorujemy tę sytuację. To nie pierwsza taka sytuacja, którą widzę już jako szef resortu. Niestety, wydaje się że do złego obyczaju rozpoczynania negocjacji płacowych weszło startowanie z pozycji agresywnej, czyli od masowego złożenia wypowiedzeń - mówił minister Niedzielski.

Nabór wniosków dla placówek, które chcą wziąć udział w pilotażowym programie, ma ruszyć jeszcze w tym tygodniu, a w ciągu pół roku elektroniczna rejestracja na zabiegi ma zostać wdrożona w całej Polsce.