Tak będzie wyglądać kamienica po rewitalizacji!

i

Autor: UMŁ

Zaniedbane fabryki przy Pasażu Schillera zostaną wyremontowane!

2022-06-23 14:28

​Zabytkowe fabryki jak nowe. Łódź szuka wykonawcy remontu trzech, pofabrycznych budynków w Pasażu Schillera. Co w nich powstanie?

- Jeszcze w tym roku planujemy start  dużych  inwestycji w Centrum Łodzi.

Pofabryczne budynki przy ul. Sienkiewicza 61 i 63 oraz kamienica przy ul. Piotrkowskiej 118 przejdą kompleksową modernizację. Wszystkie je połączy nowy pasaż, który poprowadzi od ul. Nawrot do Placu Komuny Paryskiej. Zabytkowe budynki  zostaną poddane gruntownej przebudowie – od piwnic po dachy.  Wymienimy w nich stolarkę okienną i drzwiową, położymy nowe instalacje, wzmocnimy i wymienimy stropy. Odnowione budynki to nowe lokale dla przedsiębiorców, nowe przestrzenie dla gastronomii, biura i pracownie twórcze - mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi

 - Szukamy firmy, która kompleksowo wyremontuje pofabryczne budynki przy Sienkiewicza 61 oraz wykona przebicie od ul. Nawrot do Placu Komuny Paryskiej. Na oferty firm czekamy do 30 czerwca. Po złożeniu ofert wykonawcy zostaną zaproszeni do udziału w aukcji elektronicznej, podczas której będą licytować ostateczną wartość inwestycji. Po wyborze wykonawcy, dokumenty przetargowe zostaną sprawdzone przez Urząd Zamówień Publicznych. Jeśli nie będzie żadnych przeszkód, Zarząd Inwestycji Miejskich podpisze umowy na realizacje na początku IV kwartału 2022 r. Na ostatniej prostej są procedury wyboru wykonawcy przebudowy ul. Piotrkowskiej 118 i budynku przy ul. Sienkiewicza 63 - deklaruje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich

Fabryki będą jak nowe

W pofabrycznym budynku przy ul. Sienkiewicza 63, który jest obecnie zaniedbanym pustostanem, na piętrach 1-4 wydzielone zostaną pomieszczenia biurowe, pracownie artystyczne, lokale usługowe. Po modernizacji na parterze budynku i częściowo w piwnicy znajdą się przestrzenie na  lokale gastronomiczne. Fabryka przy Sienkiewicza 61 a będzie miała nowy dach i odrestaurowane elewacje. W wyniku podniesienia poddasza oraz dobudowania części budynków zwiększy się ich powierzchnia użytkowa. Zachowana zostanie zabytkowa wartość budynków, zarówno na elewacji, jak i wnętrz budynków. Budynki będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, dzięki likwidacji progów, odpowiedniej wielkości kabin windowych oraz specjalnie urządzonym sanitariatom. Budynek zostanie funkcjonalnie połączony z południowym skrzydłem budynku Sienkiewicza 63. Dzięki wyburzeniu fragmentu parteru powstanie uliczka łącząca ul. Nawrot z ul. Tuwima.

Na parterze wydzielona zostanie przestrzeń do zabawy dla dzieci, która poprzez wejście od strony Piotrkowskiej 118 połączy się z mini ogródkiem o takiej samej funkcji. Po remoncie biura Urzędu Miasta znajdą się na 1, 2, 3 i 4 piętrze. Na 4 i 5 piętrze będzie 5 lokali użytkowych, w tym gastronomicznych. Na zewnątrz dobudowanego budynku stworzone będą zielone ściany oraz zielony taras. Winda połączy poziom pasażu z kawiarnią na 5 kondygnacji i tarasem widokowym. Budynki będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, dzięki likwidacji progów, odpowiedniej wielkości kabin windowych oraz specjalnie urządzonym sanitariatom.