Zakręcimy kurki? W Łodzi opłata za wywóz śmieci będzie powiązana z zużyciem wody!

2020-11-19 21:24 Ela Piotrowska
W Łodzi opłata za wywóz śmieci będzie powiązana z zużyciem wody!
Autor: GJ

Po dwudniowych, burzliwych obradach radni zdecydowali, że od stycznia 2021 roku zmieni się sposób naliczania opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Jej wysokość będzie uzależniona od ilości zużytej wody, a nie tak jak teraz od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Władze Łodzi podkreślają, że konieczne jest uszczelnienie, ponieważ obecnie obowiązujący system się nie sprawdził. Lawinowo rośnie liczna odpadów, a z systemu ubyło kilkadziesiąt tysięcy osób. Miasto dopłaciło do wywozu śmieci 50 mln zł. - Ilość mieszkańców w deklaracjach nie pokrywała się z prawdziwą liczbą osób, które wyrzucają śmieci. W 2016 roku w systemie było 675 tysięcy łodzian, a w 2020 roku tylko 615.000. Powiązanie stawki za wywóz śmieci z zużyciem wody pozwoli uniknąć zaniżania liczby mieszkańców w deklaracjach np. przez wynajmujących  - mówi dyrektor Wydziału Komunalnego Ewa Jasińska.

W Łodzi opłata za wywóz śmieci będzie powiązana z zużyciem wody!
Autor: mat.UMŁ

Skąd będzie wiadomo ile zapłacimy od 2021 roku? Zakład Wodociągów i Kanalizacji wyliczył, że średnio 1 osoba zużywa ok. 3 m sześć. wody na miesiąc. To zużycie zostało uwzględnione dla sześciu zimowych miesięcy, od marca do października, kiedy nie podlewa się kwiatów na balkonie, ogródków i trawników. Według nowego projektu stawka za śmieci będzie wynosić 9,60 zł za każdy metr sześcienny wody. Biorąc pod uwagę 3 m sześć zużycia wychodzi, że opłata za wywóz śmieci wzrośnie z 24 zł do do 28 zł i 80 gr, czyli o prawie 5 zł za jedną osobę. Dla czteroosobowej rodziny oznacza to, że miesięcznie zapłaci prawie 20 zł więcej niż teraz.

Magistrat przekonuje, że gdybyśmy pozostali przy dotychczasowym systemie, to mieszkańcy musieliby od nowego roku płacić za wywóz śmieci nawet 35 złotych od osoby. Powiązanie opłaty z zużyciem wody pozwoli tej podwyżki uniknąć.

Opłaty za wywóz śmieci połączone z zużyciem wody obowiązują już m.in. w Szczecinie, Tarnowie i Darłowie. Taki sposób naliczania wprowadziły też Biała Podlaska, Kwidzyń, Krosno Odrzańskie, a od grudnia Warszawa