Z Łodzi w kosmos. Absolwent Politechniki Łódzkiej wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną

2022-11-24 15:49
Z Łodzi w kosmos. Absolwent Politechniki Łódzkiej wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną
Autor: Pixabay/Facebook

Decyzja o rozpoczęciu studiów na Politechnice Łódzkiej sprawiła, że teraz może sięgnąć gwiazd. Sławosz Uznański został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do Rezerwy Astronautów ESA, dzięki czemu może zostać drugim Polakiem w kosmosie.

Pochodzący z Łodzi Sławosz Uznański został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do Rezerwy Astronautów ESA. Oznacza to, że może on niedługo polecieć w kosmos, albo nawet wylądować na księżycu. Na jego obecną ścieżkę kariery pokierowały go studia na Politechnice Łódzkiej.

- W katedrze technik informatycznych, wykonał wyróżnioną pracę dyplomową. Równocześnie, ponieważ Politechnika ma dobre kontakty z uczelniami we Francji, robił podwójny dyplom, również w Nantes. Później jego kariera potoczyła się już poza Polską – mówi Ewa Chojnacka, rzeczniczka prasowa Politechniki Łódzkiej. - Oczywiście jesteśmy kosmicznie dumni. Będzie to drugi Polak w kosmosie. Choć jest na liście rezerwowej to istnieje możliwość, że poleci w kosmos jeśli Europejska Agencja Kosmiczna będzie rozbudowywać ten projekt. Z tego co wiemy, Polska jest bardzo aktywna w tym aspekcie, w którym pokładane są duże nadzieje. Jako, że nasz absolwent może polecieć w kosmos to trudno, żeby nas nie rozpierała duma. Myślę, że te kontakty katedry z Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN), gdzie Pan doktor obecnie pracuje, mogły mieć wpływ na rozwój jego kariery – dodaje.

Kontrakty ESA otrzyma 6 astronautów korpusu podstawowego, w tym jeden z niepełnosprawnością i 11 rezerwowych. Jak podaje PAP, Sławosz Uznański pokonał ponad 22 tysiące kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach ESA. Kandydaci przechodzili różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu. Poddani byli szczegółowym badaniom medycznym i przeszli szereg rozmów kwalifikacyjnych.

Jego atutem może być praca w CERN, gdzie dzięki kontaktom PŁ pracuje jako operator Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC. Jest to urządzenie równie złożone i zaawansowane technologicznie jak Stacja Kosmiczna.

Dron antysmogowy lata nad Łodzią
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE