Twoje pensja może być wyższa. Wystarczy, że złożysz jeden formularz

i

Autor: pixabay

Twoje zarobki

Wyższa pensja w 2023. Wystarczy złożyć jeden formularz! Sprawdź, kto może to zrobić?

2023-03-24 15:49

1 stycznia 2023 r. weszły w życie zmiany w PIT, które umożliwiają pracownikom otrzymanie wyższej pensji na rękę o kwotę zmniejszającą podatek. Dotyczy to także osób pracujących na umowie zleceniu. Wystarczy złożyć odpowiedni formularz.

Wyższa pensja w 2023

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą 1 stycznia 2023 r. zaczną obowiązywać przepisy umożliwiające stosowanie kwoty wolnej w zaliczkach nawet u trzech płatników i przy umowach zlecenia. Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, wieloetatowcy będą mogli korzystać z kwoty wolnej w zaliczkach nawet u trzech płatników. Możliwość ta będzie dotyczyła również osób na umowach zlecenia – poinformowało Ministerstwo Finansów. 

Według resortu finansów dzięki temu zleceniobiorcy, którzy złożą PIT-2, nie będą niepotrzebnie nadpłacać podatku w zaliczkach i odzyskiwać go dopiero przy rozliczeniu rocznym, kiedy to zwracane są nadpłaty.

- Tym samym od 2023 roku m.in. u zleceniobiorców kwota miesięcznych zaliczek będzie dostosowana do ich rocznego podatku, co skutkować będzie wyższym wynagrodzeniem na rękę już w trakcie roku – tłumaczy MF. 

Jak dostać wyższą pensję w 2023?

Co należy zrobić, aby otrzymać wyższe wynagrodzenie? Pracownik powinien wypełnić PIT-2, czyli oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i złożyć go u pracodawcy. Dzięki temu jego pensja nie będzie pomniejszana o zaliczki na podatek dochodowy, ponieważ pracodawca będzie musiał uwzględnić kwotę wolną od podatku przy wypłacaniu pensji. Jeśli płatnik nie wypełni tego formularza, jego pensja będzie mniejsza, a na zwrot podatku będzie musiał poczekać do rocznego rozliczenia z fiskusem.

Jak czytamy na pitax.pl, roczna kwota zmniejszająca podatek wynosi 3600 zł, co daje nam możliwość podniesienia pensji o 300 złotych. 

Min. Finansów: Koszt Polskiego Ładu to 16,5 mld złotych. Zrekompensuje to podatek od wielkich korporacji