Wyłudzali pieniądze i włamywali się na konta bankowe

2020-02-17 14:11
bankowość internetowa
Autor: pixabay.com

Łódzka policja zatrzymała 5 osób, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. To tak zwane słupy - zakładali oni konta na swoje nazwiska a następnie przekazywali je oszustom do prania pieniędzy.

Już samo przekazywanie osobom trzecim danych dotyczących bankowości może być przestępstwem – ostrzega rzecznik łódzkiej policji Joanna Kącka. - Kiedy bierzemy udział w pewnym obrocie prawnym, podpisujemy umowy, na tych umowach widnieją nasze dane, możemy narazić się na odpowiedzialność karną.

Od 2017 roku w sprawie zatrzymano 48 osób. - Organizatorzy procederu werbowali i kierowali osobami występującymi w roli tzw. słupów. Osoby te otwierały rachunki bankowe wykorzystywane przez oszustów do prania brudnych pieniędzy. Cała procedura dotyczyła transferu wyłudzanych pieniędzy zagranicę - mówi Joanna Kącka.

Zwykle staramy się zachować tajemnicę w dostępie do bankowości internetowej. - Dobieram nietypowe hasło, żeby trudno było je odgadnąć. - Ja korzystam z bankowości internetowej dzięki aplikacji uruchamianej na odcisk mojego palca. - Nigdy nie zapisuję haseł i nie noszę ich przy sobie -mówią łodzianie.

W tym konkretnym śledztwie zarzuty dotyczą ponad 260 przestępstw, m. in. związanych z wyłudzeniem od pokrzywdzonych miliona złotych. Jak informuje policja, śledztwo trwa od 2017 roku i ma charakter rozwojowy. Wśród zatrzymanych są dwie kobiety i trzech mężczyzn w wieku od 29 do 65 lat. Straty szacowane są na milion złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE