Woonerf w Nowym Centrum Łodzi. Powstaje nad podziemną ulicą!

2021-09-30 14:55
Woonerf w Nowym Centrum Łodzi
Autor: mat. UMŁ

Powstaje nowe rekreacyjne miejsce na mapie Łodzi - chwalą się urzędnicy łódzkiego magistratu. Miasto ma zamiar stworzyć nowy woonerf, tym razem ma się on znajdować w samym centrum Nowego Centrum Łodzi. Jak ma wyglądać i gdzie dokładnie będzie się znajdował? O tym przeczytacie w poniższym artykule!

Nowy woonerf powstaje nad podziemną drogą, która docelowo łączyć ma ul. Kilińskiego z rondem pod al. Scheiblerów.

– Pod ziemią powstaje jezdnia dla samochodów, a na powierzchni budujemy woonerf, łączący teren EC-1 z dworcem Łódź Fabryczna, która ożywi i urozmaici tę część Nowego Centrum Łodzi. Obecnie prowadzimy prace przy zagospodarowaniu przestrzeni o powierzchni aż 12 tys. mkw. To zupełnie nowe miejsce, w której powstanie pasaż ogródków i kiosków gastronomicznych. Będą tu mogły odbywać się również plenerowe wydarzenia kulturalne, takie jak wystawy, koncerty czy targi. Ta część miasta zyska przyjazne miejsce spotkań dostępne dla łodzian, turystów oraz lokalnych przedsiębiorców – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

W tym nowym miejscu na mapie miasta znajdzie się ponad 80 ławek, 45 miejsc postojowych dla rowerów, strefa aktywności z zabawkami funkcjonalnymi. Powstanie tam też fontanna typu DRY PLAZA o powierzchni 150 metrów kwadratowych.

- Jest to fontanna dająca efekt mokrych chodników – dysze i oświetlenie umieszczone są w granitowych płytach kamiennych przykrywających konstrukcję niecki fontanny - czytamy w komunikacie UMŁ. - Nie zabraknie też zieleni. Miasto posadzi w tym miejscu 21 drzew, 538 krzewów i 73 pnącz oraz zazielenimy ponad 1500 metrów kwadratowych trawami ozdobnymi.

W jakim stopniu zaawansowania znajdują się prace?

– Za nami już wszystkie roboty konstrukcyjne, sieci zewnętrzne oraz roboty instalacyjne. Rozpoczęliśmy prace nad doposażeniem obiektu w niezbędne urządzenia i systemy m.in. p.poż. W tunelu układamy nawierzchnię asfaltową oraz elewację na ścianach szczelinowych. Równolegle układamy nawierzchnię (klinkiery i granity) woonerfu wraz z miejscem, w którym będzie fontanna i plac zabaw. Prace są zaawansowane w ok. 90 procentach i przebiegają zgodnie z harmonogramem – dodaje Mariusz Sołtysiak, project panager z firmy BUDOMAL.

Wartość inwestycji to blisko 90 mln złotych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Raport z anteny 30.09
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE