wielkanoc

i

Autor: Pexels

Wielkanoc

Wielkanoc 2023. Zabawy wielkanocne dla najmłodszych

2023-03-31 15:10

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Dla dorosłych to przede wszystkim czas spędzony wspólnie z najbliższymi, ale i te nieco mniej przyjemne obowiązki, czyli gotowanie czy sprzątanie. A na co najbardziej podczas świąt wielkanocnych czekają najmłodsi? Z pewnością na śmigus-dyngus, ale nie tylko. Sprawdźcie pomysły na wielkanocne zabawy z dziećmi.

Wielkanoc 2023. Kiedy wypada?

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, które jest świętem ruchomym. Wielkanoc poprzedzona jest okresem Wielkiego Postu, który trwa łącznie 40 dni, a rozpoczyna się zawsze w Środę Popielcową. W tym roku wypadła ona 22 lutego. Okres Wielkiego Postu kończy się w Wielką Sobotę, czyli 8 kwietnia 2023 roku. Wielkanoc więc wypada w niedzielę 9 kwietnia.

Zabawy wielkanocne dla najmłodszych

Święta wielkanocne to wyjątkowy okres, kiedy spędzamy czas wspólnie w gronie najbliższych, rozmawiamy, jemy i cieszymy się bliskością. Ale dla najmłodszych siedzenie przy suto zastawionym stole nie jest ulubioną atrakcją. Dlatego warto pomyśleć, by święta były też dla nich fajną  przygodą. Przygotowaliśmy dla Was propozycje zabaw, które zachwycą każdego brzdąca.

  • Taniec między jajkami

To bardzo popularna zabawa jeszcze z okresu średniowiecza, znana jako Hopp Egg. Polega ona na rozłożeniu na podłodze kilkudziesięciu jaj, wokół których tańczą pary. Para, której uda się przetańczyć cały utwór, bez uszkodzenia jaj, będzie mogła, według tradycji, liczyć na najszybszy ożenek. Biorąc jednak pod uwagę cenę jajek w tym roku, atrakcja ta może okazać się zbyt kosztowna.

  • Poszukiwanie czekoladowych jajek

Poszukiwanie czekoladowych jajek to chyba najbardziej spotykana zabawa podczas świąt wielkanocnych. Ukrywamy w domu lub ogrodzie czekoladowe jajka i prosimy najmłodszych, by spróbowali je wszystkie odnaleźć. Można im nieco pomóc, stosując podpowiedzi "ciepło", "zimno". Podobnie szuka się też prezentów od Zajączka. Zwyczaj ten pochodzi z Niemiec.

  • Waletka

Waletka to nic innego jak stukanie się ugotowanymi jajkami, tak, aby stłuc jajka przeciwników. Wygrywa ten, kogo jajko jest najmniej uszkodzone. Po zabawie jajka możemy zjeść lub wrzucić do wielkanocnego żurku.

  • Wyścigi z jajkami

To zabawa wielkanocna, podczas której zawodnicy otrzymują po łyżce, którą muszą trzymać w zębach, a na nią położyć jajko. Kto dobiegnie pierwszy do mety (lub najdalej ze wszystkich) z nierozbitym jajkiem, wygrywa.

  • Toczenie jajek

To zabawa polegająca na poturlaniu po podłodze jajka ugotowanego na miękko. Ten, kogo jajko potoczy się najdalej, wygrywa.

  • Berek zajączek

Berek zajączek to nic innego jak zwykły berek, jednak gonimy się.. kicając.

Justyna Steczkowska zdradza jak wygląda Wielkanoc w jej domu!

Najlepsze szkoły nauki jazdy w Łodzi

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE