DODATKOWE PIENIĄDZE od rządu. Ustawa wchodzi w życie. Sprawdź, czy też otrzymasz!DODATKOWE PIENIĄDZE od rządu. Ustawa wchodzi w życie. Sprawdź, czy też otrzymasz!

i

Autor: Unsplash - Lukasz Radziejewski DODATKOWE PIENIĄDZE od rządu. Ustawa wchodzi w życie. Sprawdź, czy też otrzymasz!

Wiadomo, ile wyniesie waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku? Rząd zdecydował!

2022-10-18 13:01

Wiadomo już, ile wyniesie waloryzacja świadczeń w 2023 roku. Rząd zdecydował, że emerytury i renty wzrosną o co najmniej 13,8 procent. Tym samym najniższa emerytura w przyszłym roku ma wynieść 1588,44 złotych. Oznacza to podwyżkę o minimum 250 zł.

Waloryzacja emerytur i rent 2023. Rząd zdecydował

We wtorek 18 października rząd zdecydował w sprawie waloryzacji świadczeń w 2023 roku. Jak poinformowała minister Marlena Maląg, rząd proponuje waloryzację kwotowo-procentową. Ostateczny kształt waloryzacji w procentach ma zostać przekazany w połowie lutego. Natomiast na dzień dzisiejszy jest to 13,8 procent.

Jak dodał podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki, "ta waloryzacja może być wyższa, bo ona będzie zależała od ostatecznego wskaźnika inflacji zaprezentowanego przez GUS".

W 2023 roku seniorzy dostaną 13. i 14. emeryturę!

Premier podczas konferencji dodał, że na stałe zostanie wprowadzona czternasta emerytura. Oznacza to, że w 2023 roku na seniorów czeka wypłata zarówno trzynastego, jak i czternastego świadczenia. Ma to być forma zabezpieczenia osób starszych przed wzrastającą inflacją.

Coraz wyższa inflacja

W tym roku niewątpliwie mamy do czynienia z ogromnym wzrostem cen. Więcej płacimy za utrzymanie mieszkania, samochodu, drożeją też wciąż produkty w sklepach. Według Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, inflacja konsumencka w 2022 roku w ujęciu średniorocznym wyniesie 13,5 proc., natomiast w samym grudniu będzie ona na poziomie 15 proc. rok do roku. W przyszłym roku, zdaniem ekspertów, tempo wzrostu cen będzie już niższe, jednak wciąż powyżej poziomu celu inflacyjnego NBP.

Sprawdź, jakich produktów może zabraknąć w sklepach

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE