Osjaków ma szansę odzyskać prawa miejskie

i

Autor: Google Street View

Region

Nowe miasto w Łódzkiem: czy pojawi się na mapie? Trwają konsultacje wśród mieszkańców

2023-03-23 15:34

Do 15 marca potrwają w Osjakowie konsultacje społeczne w sprawie uzyskania przez miejscowość statusu miasta. Jeśli mieszkańcy Osjakowa poprą pomysł, już 1 stycznia 2024 r. niewielka miejscowość w powiecie wieluńskim mogłaby stać się miastem. Byłoby to kolejne miasto, jakie pojawiło się w ostatnim czasie na mapie województwa łódzkiego.

W 2024 roku na mapie województwa łódzkiego może pojawić się nowe miasto. O status miasta stara się Osjaków - niewielka miejscowość w powiecie wieluńskim. Pod koniec 2022 roku radni Osjakowa podjęli uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury nadania miejscowości statusu miasta. Na jej podstawie 23 lutego rozpoczęły się konsultacje społeczne. Do 15 marca mieszkańcy gminy Osjaków mogą się określić, czy są za nadaniem ich miejscowości statusu miasta. W tym celu wystarczy, że wypełnią krótką ankietę i przekażą ją do Urzędu Gminy.

Opinia mieszkańców Osjakowa będzie miała decydujące znaczenie w staraniach o odzyskanie przez miejscowość praw miejskich. Obecnie w Osjakowie mieszka ok. 1,3 tys. osób. Ewentualna zmiana statusu miejscowości nie będzie się wiązała dla nich z dodatkowymi kosztami - nie zmienią się podatki i inne opłaty, ani nie trzeba będzie wymieniać dokumentów. Jeśli mieszkańcy poprą pomysł i procedura nadania statusu miasta przebiegnie bez problemów, Osjaków mógłby stać się miastem już 1 stycznia 2024 roku.

Starania Osjakowa o odzyskanie statusu miasta to efekt inicjatywy rządu z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego, dzięki której miejscowości, które utraciły w przeszłości status miasta, będą mogły go teraz odzyskać w uproszczony sposób. Osjaków prawa miejskie uzyskał w 1446 roku, a stracił je najprawdopodobniej w roku 1793.

Już 1 stycznia 2023 r. prawa miejskie odzyskały 4 miejscowości w województwie łódzkim: Ujazd w powiecie tomaszowskim, Rozprza w powiecie piotrkowskim, Jeżów w powiecie brzezińskim oraz Dąbrowice w powiecie kutnowskim.

McDonald's jak z horroru w sercu Polski. Aż ciężko go rozpoznać! Co tam się stało?