W Rosji masowo rekrutują więźniów zakażonych HIV i WZW C. Noszą specjalne opaski

i

Autor: PAP/Mykola Kalyeniak/gur.gov.ua

W Rosji rekrutują do wojska więźniów zakażonych HIV i WZW C. Noszą specjalne opaski

2022-10-27 10:57

Rosyjska prywatna firma wojskowa, czyli tzw. grupa Wagnera, masowo rekrutuje rosyjskich więźniów zakażonych HIV i WZW C. Chorzy muszą nosić specjalne opaski.

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) informuje, że rekrutowanie więźniów zakażonych HIV i WZWC nabrało już "masowego charakteru". Tylko z jednej kolonii karnej nr 5 w obwodzie leningradzkim do "grupy Wagnera" zmobilizowano ponad stu więźniów ze zdiagnozowanym zakażeniem HIV albo wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

By "oznaczyć" zakażonych bojowników, dowództwo zmusza ich do zakładania na nadgarstek bransoletek: czerwonych w przypadku HIV i białych, jeśli są chorzy na WZW C. 

HUR podaje, że wśród służących razem z zainfekowanymi rośnie oburzenie tą sytuacją, a rosyjscy medycy odmawiają udzielania pomocy chorym rannym.

Wywiad informuje, że na Ukrainie już wykryto bojowników, którzy trafili do niewoli, zakażonych HIV i WZW C. Jeńcy potwierdzają informacje o masowych "rekrutacjach" zainfekowanych do tzw. grupy Wagnera. 

W ukraińskiej telewizji państwowej przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow powiedział, że "grupa Wagnera" "była planowana jako oddział elitarny", jednak "teraz z tej elitarności nic nie pozostało" i mit wokół tej jednostki upadł.

- Widzimy, że jest ona używana jako "mięso armatnie" - stwierdził przedstawiciel wywiadu, cytowany przez agencję Ukrinform.

Grupa Wagnera znajduje się pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, gdzie od początku lata uczestniczy w walkach o przejęcie kontroli nad tym miastem.

Serce WOŚP stanęło w Łodzi