​W Parku Sienkiewicza w Łodzi odkryto cenne znaleziska! To przedmioty apteczne! [AUDIO]

2021-03-05 16:22 Natalia Wolniewicz
Artefakty Muzeum Farmacji
Autor: UMŁ

Kałamarz, porcelanowe i szklane fiolki oraz menzurki. Takie zabytkowe znaleziska, które odkryto podczas rewitalizacji parku Sienkiewicza, trafiły do Muzeum Farmacji w Łodzi.

​W Parku Sienkiewicza w Łodzi odkryto cenne znaleziska!Zabytkowy kałamarz, porcelanowe i szklane fiolki oraz menzurki wykopano podczas rewitalizacji parku.

- Oprócz naczyń aptecznych znaleźliśmy też pełne zagospodarowanie ówczesnego podwórka z pięknym brukiem i relikty ceglane - mówi Zbigniew Rybacki, archeolog. - Podczas prac ziemnych odkryliśmy zakopane w niej zabytkowe przedmioty apteczne. Wśród nich był kałamarz, porcelanowe i szklane fiolki oraz menzurki. Przedmioty te pochodzą zapewne z przełomu XIX i XX wieku, być może z apteki, znajdującej się przy ówczesnej ulicy Widzewskiej, czyli dzisiaj Jana Kilińskiego - dodaje.

- W samym centrum parku w 1904 roku znajdował się kiedyś Instytut Sztucznych Wód Mineralnych - informuje Anna Drzewowska z Muzeum Farmacji.

- Znaleziska są naprawdę interesujące. Mamy wśród nich: butelkę sygnowaną pochodzącą z apteki Królikiewicza i Bartoszewskiego, która funkcjonowała na ulicy Piotrkowskiej od drugiej połowy XIX wieku.  Mamy tu też zestaw naczyń do rozdrabniania leków, do ich  rozcierania - przedmioty  oznakowane sygnaturami rosyjskimi, czyli są z czasów zaboru. Mamy tu tez szkło użytkowe, butelki na wodę i inne specyfiki - dodaje Anna Nierychlewska, archeolog.

Niebawem te znaleziska będzie można obejrzeć na specjalnej wystawie w Muzeum Farmacji.

Tematem zajęła się nasza reporterka Natalia Wolniewicz, posłuchajcie:

W Parku Sienkiewicza wykopano cenne artefakty!
Artefakty Muzeum Farmacji
Autor: UMŁ
Artefakty Muzeum Farmacji
Autor: UMŁ