Nocne świecenie

i

Autor: mat. Zielona Łódź

W parku na Zdrowiu już dziś w nocy łowienie motyli na światło!

2022-04-29 18:32

Będzie można przyjrzeć się ćmom z bliska, zrobić im zdjęcia, a nawet po wcześniejszym przeszkoleniu wziąć je do ręki.

To już kolejna edycja nocnego świecenia zorganizowana przez Zieloną Łódź. Dziś o 20.00 w Parku na Zdrowiu rozpocznie się plenerowa wystawa zdjęć motyli nocnych potocznie nazywanych ćmami. W trakcie wystawy, w godz. 20.00 - 00.00, odbędzie się również pokaz łowienia motyli na światło. Dzięki połączeniu wystawy ze świeceniem możliwa będzie konfrontacja wielkości niektórych okazów z ich zdjęciami.

W Polsce mamy prawie 3100 gatunków motyli nocnych, a poznanych i opisanych motyli dziennych jest zaledwie 167 gatunków. Ćmy stanowią 95 % całkowitej liczmy gatunków motyli w naszym kraju. Ich obserwacja i poznanie jest bardzo utrudnione z racji nocnego trybu życia, jak i bardzo małych rozmiarów. Najmniejsze z nich osiągają w kategorii rozpiętości skrzydeł zawrotne 2,5 mm. Dopiero na makrofotografiach możemy podziwiać ich piękną kolorystykę i wzory na skrzydłach. To dzięki ćmom właśnie, 19 gatunków polskich nietoperzy ma co jeść każdej nocy, a dzięki olbrzymiej ilości ich gąsienic ptasie mamy są w stanie wykarmić wiosną swoje pisklęta - mówi Jacek Nowak, który poprowadzi pokaz.

Wszyscy chętni spotykają się przed godziną 20.00 w Parku na Zdrowiu, w pobliżu wejścia do rezerwatu Polesie Konstantynowskie. Miejsce jest zaznaczone na mapce:

Nocne świecenie

i

Autor: mat. Zielona Łódź
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE