Parzęczew ma odzyskać prawa miejskie w 2024 r.

i

Autor: PanOtto/commons.wikimedia.org

Łódzkie

W Łódzkiem powstaną nowe miasta! Prawa miejskie odzyska aż osiem miejscowości!

2023-12-08 15:40

Od 1 stycznia 2024 r. na mapie województwa łódzkiego ma pojawić się aż 8 nowych miast. Wnioski samorządów z regionu łódzkiego o zmianę statusu miejscowości uzyskały pozytywną opinię MSWiA i zostały zatwierdzenie przez Radę Ministrów. Tym samym od nowego roku liczba miast w Łódzkiem wzrośnie do 60.

Nowe miasta w woj. łódzkim

Przybywa miast w województwie łódzkim. Jeszcze w grudniu 2022 r. było ich 48, a niewiele ponad rok później będzie ich już 60. Do 4 miejscowości, które uzyskały status miasta 1 stycznia 2023 r., dołączy wkrótce 8 kolejnych. Z rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że 1 stycznia 2024 r. na mapie województwa łódzkiego pojawi się 8 nowych miast. 

Rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy zostało zatwierdzone przez Radę Ministrów 27 lipca, a 31 lipca zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.

Rozporządzenie zakłada nadanie statusu miasta 8 miejscowościom z Łódzkiego. Tym samym wszystkie wnioski samorządów z woj. łódzkiego uzyskały pozytywną rekomendację MSWiA. Wszystkie te miejscowości posiadały już w przeszłości status miasta, ale utraciły go ok. 1870 r. w wyniku carskich represji po powstaniu styczniowym.

Jakie nowe miasta pojawią się na mapie woj. łódzkiego w 2024 roku?

Przypomnijmy, że 1 stycznia 2023 r. prawa miejskie odzyskały Ujazd (pow. tomaszowski), Rozprza (pow. piotrkowski), Jeżów (pow. brzeziński) i Dąbrowice (powiat kutnowski).

Nie wszyscy chcieli mieszkać w mieście

Odzyskać status miasta miały też szansę Bielawy w powiecie łowickim. Mieszkańcy nie poparli jednak tego pomysłu. W gminnych konsultacjach dotyczących nadania miejscowości statusu miasta wzięło udział 459 osób z 5189 uprawnionych (8,85%). Tylko 123 osoby (26,8%) zagłosowały za nadaniem Bielawom statusu miasta. 312 mieszkańców było przeciw (67,97%). Podobnie rozłożyły się też głosy w samej miejscowości Bielawy (61,54% przeciw). Tym samym wniosek o nadanie praw miejskich Bielawom nie został ostatecznie złożony.

Nowi mieszkańcy Orientarium Zoo Łódź
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE