W Łodzi przybędzie więcej tramwajów niskopodłogowych i będą jeździć po całym mieście

2020-02-03 15:13
tramwaj niskopodłogowy
Autor: Ela Piotrowska

Zarząd Inwestycji Miejskich niebawem podpisze umowę na zakup kolejnych 30 niskopodłogowych tramwajów.

Teraz w Łodzi są tylko 3 linie w pełni obsługiwane taborem niskopodłogowym. Są to tramwaje linii 3, 10 i 11B. - Na część linii kierowane są kolejne niskopodłogowe tramwaje, aby zwiększyć komfort dla pasażerów i ułatwić podróżowanie osobom starszym i niepełnosprawnym. Nie trzeba wchodzić wysoko po stopniach, a to duże ułatwienie, zwłaszcza na przystankach, które nie są jeszcze przebudowane - mówi rzecznik ZDiT Tomasz Andrzejewski.

- W weekend na liniach 2, 8, 12, 15 i 17 kursują wyłącznie tramwaje niskopodłogowe lub z wejściem niskopodłogowym, które umożliwia łatwe wsiadanie. W tygodniu średnio połowa taboru na tych liniach obsługują tramwaje z niską podłogą - przypomina wiceprzewodniczący Komisji Transportu RM w Łodzi Marcin Hencz


Wszystkie zamówione tramwaje będą wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, miejsca do przewozu wózków oraz rowerów.
- Nowe pojazdy będą przystosowane również do obsługi tych tras, po których do tej pory nie mogły jeździć. Będzie to możliwe dzięki specjalnym wózkom skrętnym, które mają ułatwić pokonywanie łuków i zmniejszyć zużycie torowiska - mówi radna Emilia Susniło-Gruszka.


Już wiadomo, że niskopodłogowe tramwaje będą jeździć po wyremontowanych torowiskach na Przybyszewskiego, Rydza-Śmigłego i Rzgowskiej