W Łodzi powstanie nietypowy mural!

2020-09-21 14:55
W Łodzi powstanie nietypowy mural
Autor: K Baryga

15 000 liter i cyfr na 200 metrach kwadratowych. W Łodzi powstanie nietypowy mural poświęcony ppłk. Janowi Kowalewskiemu – genialnemu kryptologowi, który złamał bolszewickie kody podczas wojny z lat 1919-1921.

Łódź wzbogaci się o kolejny nietypowy mural. Na ścianie budynku przy ul. Nawrot 7 powstaje wielkoformatowe malowidło poświęcone ppłk. Janowi Kowalewskiemu – genialnemu kryptologowi, który złamał bolszewickie kody podczas wojny z lat 1919-1921. Miejsce muralu jest nieprzypadkowe, bowiem Jan Kowalewski urodził się w Łodzi, a mieszkał nieopodal, przy ul. Piotrkowskiej 132.- Ta ogromna praca składać się będzie z 15 tysięcy szablonów, złożonych z literi cyfr. Jest swego rodzaju kodem, bowiem z nich ukaże się postać Jana Kowalewskiego – powiedział Paweł Hert – Ovca z grupy NTK, który tworzy mural.- Od lat wspieramy w naszym mieście projekty tożsamościowe, więc pozyskaliśmy środki na stworzenie dzieła, poświęconego Janowi Kowalewskiemu. Kiedy goście naszego festiwalu Soundedit przyjeżdżają do Łodzi, z chęcią zwiedzają szlak murali. Teraz będą mieli okazję dotknąć też nieco historii – powiedział Maciej Werkz Fundacji Art Industry, która pozyskała środki na realizację dzieła z Ministerstwa Obrony Narodowej.Mural powstaje na ścianie miejskiej kamienicy. Ma być gotowy, jeśli pozwoli na to pogoda, w ciągu kilkunastu dni. Oficjalne odsłonięcie muralu odbędzie się 24 października, w 128. rocznicę urodzin Jana Kowalewskiego.Senat Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował wybitnego kryptologa ogłaszając 2020 rok rokiem Jana Kowalewskiego. W związku z tym Urząd Miasta Łodzi od kilkunastu miesięcy realizuje projekty przypominające o bohaterskim łodzianinie. Jednym z nich są materiały przeznaczone dla nauczycieli i uczniów umożliwiające przeprowadzenie lekcji na temat tej postaci historycznej. Obok prezentacji, zdjęć, artykułów oraz scenariusza lekcji można tam pobrać sowieckie szyfrogramy, klucze szyfrowe przygotowane przez polski radiowywiad i tłumaczenie szyfrów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE