Znana grupa medialna na progu bankructwa. Kilka miesięcy temu była warta miliardy

i

Autor: pixabay

Media

Znany koncern medialny składa wniosek o upadłość. Kilka miesięcy temu był wart miliardy

2023-05-26 15:27

Jeszcze kilka miesięcy temu był wyceniany na miliard dolarów (ponad 4 mld złotych), teraz kanadyjski koncern Vice Media Group bankrutuje. Firma właśnie złożyła wniosek o upadłość.

Stało się. Vice Media Group, kanadyjska firma stojąca za popularnymi serwisami internetowymi, takimi jak Vice i Motherboard, złożyła właśnie wniosek o upadłość. Na początku maja informowaliśmy, że koncern przygotowuje się do złożenia wniosku. Teraz potwierdził się najgorszy scenariusz. Jak podaje amerykański Business Insider, wniosek został złożony w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku.

Jeszcze w 2017 roku grupa medialna była wyceniana na 5,7 mld dolarów. Kilka miesięcy temu wartość Vice Media Group szacowano na miliard dolarów, czyli ponad 4 miliardy złotych, ale ma przełomie kwietnia i maja media obiegła informacja o zwolnieniach i problemach finansowych. 

- Vice Media Group została zaangażowana w kompleksową ocenę alternatyw strategicznych i planowanie. Firma, jej zarząd i interesariusze nadal koncentrują się na znalezieniu najlepszej ścieżki dla firmy - brzmiało przekazane Reutersowi oświadczenie firmy.

Wcześniej grupa medialna ogłosiła restrukturyzację oraz likwidację popularnego programu telewizyjnego "Vice News Tonight". Natomiast w lutym z funkcji dyrektora generalnego zrezygnowała Nancy Dubuc, która w 2018 roku zajęła miejsce Shane'a Smitha, współzałożyciela Vice'a.

Ratunkiem przed bankructwem miała być sprzedaż. Jak informowała na początku maja agencja Reutera, pięć koncernów medialnych było zainteresowanych przejęciem Vice Media. Ostatecznie nie doszło do transakcji.

***

Koncern Vice Media Group został założony w 1994 roku w Montrealu. Suroosh Alvi, Shane Smith i Gavin McInnes otworzyli swoją firmę w niewielkim magazynie. Od początku chcieli dotrzeć ze swoimi treściami do młodzieży i młodych dorosłych, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Firma szybko się rozwinęła. W 2021 roku pod szyldem Vice Media Group działało pięć biznesów: Vice.com, Vice Studios, Vice TV (znany również jako Viceland), Vice News oraz Virtue (agencja oferująca usługi kreatywne). Jeszcze do niedawna Vice'a określano jako największą młodzieżową firmę medialną na świecie. W 2015 roku sam Disney była zainteresowany zakupem firmy za 3 miliardy dolarów.

Fryderyki 2023. Doda szczerze o banie w TVN: Chcę zaznaczyć tu swoją obecność
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE