Od podatku możesz odliczyć nową pralkę, lodówkę lub kuchenkę. Sprawdź, jak to zrobić

i

Autor: pixabay

Podatki

Ulga mieszkaniowa 2023. Od podatku możesz odliczyć nową pralkę, lodówkę lub kuchenkę. Sprawdź, jak to zrobić

2023-04-18 7:51

Ulga mieszkaniowa to rozwiązanie skierowane do osób, które w ciągu ostatnich 5 lat nabyły nieruchomość, a następnie ją sprzedały, ale pozyskane środki przeznaczyły na cele mieszkaniowe. W takiej sytuacji można skorzystać z z ulgi podatkowej. Od podatku można odliczyć nie tylko wydatki poniesione na budowę czy remont, ale także zakup sprzętów AGD. Sprawdź, jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Ulga mieszkaniowa. Od podatku odliczysz sprzęt AGD

Zgodnie z polskim prawem, osoba, która nabyła nieruchomość, a następnie ją sprzedała przed upływem pięciu lat od zakupu czy nabycia, musi zapłacić podatek w wysokości 19 proc. 

Jeśli jednak otrzymane środki pieniężne zastaną przeznaczone na cele mieszkaniowe, można skorzystać z ulgi podatkowej. Należy wtedy złożyć PIT-39. 

Ulga mieszkaniowa pozwala obniżyć koszty podatku dochodowego. Zgodnie z aktualnymi przepisami od podatku można odliczyć różne wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, nie tylko nabycie budynku mieszkalnego czy remont, ale także zakup sprzętu AGD.

Ulga mieszkaniowa. Co można odliczyć od podatku?

W ramach ulgi mieszkaniowej można odliczyć wydatki poniesione na zakup następujących sprzętów:

  • kuchenki gazowej,
  • kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej,
  • płyty indukcyjnej,
  • płyty ceramicznej,
  • piekarnika,
  • zmywarki,
  • pralki,
  • oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego,
  • okapów kuchennych.

Zgodnie z interpretacją Ministra Finansów wydatki poniesione na sprzęt AGD są zaliczane do wydatków budowlanych, remontowych lub wykończeniowe, ponieważ stanowią one zakończenie instalacji gazowej, gazowo-elektrycznej, elektrycznej, wodociągowej, wodociągowo-kanalizacyjnej lub wentylacyjnej. Można zatem je uwzględnić przy korzystaniu z ulgi mieszkaniowej.

Wyższy podatek od małpek. Zobacz, jak Polacy wykiwali rząd. Felieton "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 174 [WIDEO]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE