Różaniec

i

Autor: Unsplash

Uczniowie masowo wypisują się z lekcji religii. Co jest tego powodem?

2022-09-29 14:04

Z roku na rok coraz mniej osób uczęszcza na lekcje religii. Szczególnie tragiczne sa statystyki w roku szkolnym 2022/2023. W obecnym roku na religię nie jest zapisana ponad połowa wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Co jest tego powodem?

Spada zainteresowanie lekcją religii 

Od lat notowany jest spadek zainteresowania lekcją religii w całej Polsce. Rodzice masowo wypisują swoje dzieci z zajęć, sami uczniowie też nie chcą w nich brać udziału.

W Łodzi ponad połowa uczniów nie poszła na religię w bieżącym roku szkolnym. To rekordowy wynik. Wiceprezydent Łodzi Małgorzaty Moskwa-Wodnickiej poinformowała w środę w mediach społecznościowych, że zaledwie 32 178 uczniów spośród 63 740 ze szkół prowadzonych przez samorząd zadeklarowało udział w religii w roku szkolnym 2022/2023. Oznacza to, że na religię będzie uczęszczać 27 026 uczniów szkół podstawowych oraz 5 152 nastolatków ze szkół ponadpodstawowych.

Dlaczego uczniowie nie chcą chodzić na religię?

Jak podkreślają władze Łodzi, nieznane są powody masowej rezygnacji przez uczniów z udziału w lekcji religii.

Jednak rozmawiając z rodzicami można odnotować kilka powodów. Głowny to danie dziecku większej swobody wyboru. Inni w ten sposób pokazują, że nie zgadzają się z tym, co dzieje się w Kościele Katolickim. Jest też wiele głosów mówiących o tym, że miejsce religii powinno być w kościele, a nie w szkole. Problem niestety też często jest w nauczycielach. Jak wyjaśniają rodzice, katecheci częściej na lekcji wolą mówić o polityce niż o wierze w Boga. 

Czy dziecko musi zostać wypisane z religii? Przepis prawny

Zgodnie z prawem, aby dziecko w ogóle uczestniczyło w lekcjach etyki lub religii rodzic powinien je na nie zapisać. Obowiązek wypisania dziecka z katechezy wymagany jest tylko w przypadku, gdy  rodzic bądź opiekun prawny wcześniej podpisał deklarację o chęci zapisania dziecka na religię.

Mówi o tym rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 14 kwietnia 1992 w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach: "W publicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (...)organizuje się w ramach programu zajęć szkolnych naukę religii i etyki dla uczniów, których rodzice wrażą takie życzenie, a w szkołach ponadpodstawowych - dla uczniów, których rodzice lub sami uczniowie wyrażają takie życzenie".

Wiadukt na Przybyszewskiego w Łodzi jest za niski