Trwa przebudowa placu Wolności w Łodzi. Kiedy zakończy się remont?

2023-02-07 15:36

Remont placu Wolności w Łodzi trwa od kwietnia 2022 r. Przez długi czas na placu budowy trudno było zauważyć robotników. Mimo to władze miasta zapewniają, że plac, będący jedną z wizytówek Łodzi, zostanie oddany do użytku w terminie. Aktualnie prowadzone są prace związane z budową torowiska tramwajowego. Rozpoczęto też przygotowania do zainstalowania nowej fontanny.

Przebudowa placu Wolności w Łodzi ruszyła 25 kwietnia 2022 roku. Plac został zamknięty dla ruchu, co znacznie utrudniło poruszanie się po centrum miasta, po czym wkroczyły na niego ekipy budowlane. Tempo prac w kolejnych miesiącach zaniepokoiło jednak znaczną część łodzian – pojawiły się okresy, gdy na placu trudno było dostrzec robotników i brak było widocznych postępów. Mimo to, władze Łodzi zapewniają, że inwestycja zakończy się w terminie.

Co dzieje się na budowie placu Wolności w Łodzi?

Obecnie trwa budowa torowiska tramwajowego na odcinku od ul. Nowomiejskiej do ul. Legionów. Wkrótce ma rozpocząć się tu układanie kruszywa. Z kolei na odcinku między ul. Pomorską a Piotrkowską trwają prace przy warstwach drogowych - widać już m.in. zarysy nowego przystanku na ul. Nowomiejskiej. Wiosną zaczną się natomiast prace przy zagospodarowaniu terenu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zamyka się kolejny łódzki lokal. Remonty niszczą przedsiębiorstwa

Z informacji przekazanych przez urząd miasta wynika też, że na zaawansowanym etapie są prace wodociągowe - wykonano już przepięcia na ul. Piotrkowskiej i Pomorskiej, w pełni podłączono do sieci trzy posesje (w tym Muzeum Archeologiczne), a kolejne będą podłączane w najbliższych dniach. Wkrótce roboty wodociągowe przeniosą się na odcinek od ul. Nowomiejskiej do ul. Legionów. Rozpoczęto też już przygotowania do zainstalowania nowej fontanny.

Jak zmieni się plac Wolności?

Zgodnie z projektem na placu Wolności zamiast betonu ma pojawić się zieleń. Zasadzone zostaną 64 drzewa (8-metrowe klony oraz grusze), a także liczne krzewy, byliny, ozdobne trawy i rośliny cebulowe. Blisko 1200 mkw. zajmie murawa z wytrzymałych gatunków traw odpornych na deptanie – otoczony krzewami trawnik wraz z drzewami stworzy w południowej części placu minipark. Natomiast od strony północnej oraz przy ul. Pomorskiej powstaną ozdobne rabaty kwiatowe, a także dwa kameralne skwery z ogródkami gastronomicznymi.

Plac Wolności

i

Autor: www.lodz.pl

Miejscem dla imprez plenerowych i jarmarków ma być przestrzeń u podnóża pomnika Kościuszki. Instalowanie budek handlowych przy cokole pomnika oraz przy elewacjach kamienic wokół placu ułatwią zamontowane przy nich przyłącza prądu.

ZOBACZ TEŻ: Zaskakujące znalezisko na Placu Wolności. Robotnicy odkryli pozostałości po stacji paliw!

Kiedy skończy się remont placu Wolności w Łodzi?

Odnowiony plac Wolności ma zostać oddany do użytku w czwartym kwartale 2023 roku. Koszt inwestycji to ponad 35 mln zł.

Nowe sygnalizatory mają poprawić bezpieczeństwo na rondzie Sybiraków w Łodzi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE