To najzdrowszy owoc jagodowy, a mało kto o niej słyszał. Właśnie zaczyna się sezon

i

Autor: Wikipedia

Żywność

To najzdrowszy owoc jagodowy, a mało kto o niej słyszał. Jakie właściwości ma jagoda kamczacka?

2023-07-04 15:17

Choć w ubiegłym roku została uznana za najbardziej oczekiwany gatunek 2022 roku, nadal wiele osób o niej nie słyszało. Niedawno rozpoczął się sezon na jagodę kamczacką, która uchodzi za znacznie zdrowszą od borówek amerykańskich czy czarnych, nazywanych potocznie jagodami.

Jagoda kamczacka - co to za owoc? 

Od setek lat jagoda kamczacka wykorzystywana jest w tradycyjnej medycynie i jako pożywienie. Wyjątkowe właściwości prozdrowotne i smakowe owocu znają od lat Japończycy, Chińczycy, mieszkańcy Dalekiego Wschodu, Kanadyjczycy. Gatunek ten jeszcze 2 dekady temu był niemal zupełnie nieznany, dziś uprawiany jest niemal we wszystkich regionach Polski. Jagoda kamczacka podbija serca konsumentów, smakoszy i kucharzy ciekawą goryczką. Znakomicie nadaje się do soków, dżemów, lodów, win czy nalewek. 

Jak wygląda jagoda kamczacka?

Owoce jagody kamczackiej są w kształcie okrągłe do owalnych, czasami bardzo wydłużone, mogą osiągnąć masę do 5 g i długość do 5 cm, skórka jest ciemnofioletowa do prawie czarnej, pokryta jasną warstwą wosku. Owoce mają przyjemną jędrność, która pozwala zachować im długo trwałość w obrocie towarowym. Aby w pełni rozkoszować się walorami smakowymi oraz zdrowotnymi owoców jagody kamczackiej należy je zbierać w pełni dojrzałe, wtedy mają smak właściwy dla odmiany.

Najlepsze odmiany deserowe mają owoce twarde, duże i smaczne, nadają się do zbioru ręcznego. Owoce kierowane na rynek deserowy, muszą być zbierane ręcznie. Trzeba również widzieć, że zbiór owoców tego gatunku jest bardzo pracochłonny – jedna osoba na godzinę może zerwać od 2 do około 4 kg. Można je również zbierać mechaniczne, odpowiednio zebrane nadają się do produkcji soków, dżemów, lodów, win, nalewek. Uzyskuje się z nich czerwony barwnik do żywności. Są również doskonałym produktem wykorzystywanym w gastronomii, cukiernictwie oraz do mrożenia.

Jagoda kamczacka to owoc wiecznej młodości

Badania naukowe potwierdzają zdrowotne walory jagody kamczackiej i produktów pochodzących z jej przetworzenia. Coraz szerszy jest zakres właściwości antyoksydacyjnych, ściśle związanych z aktywnością przeciwzapalną, antynowotworową, neuroprotekcyjną i kardioprotekcyjną. Udowodniono działanie antyseptyczne, antywirusowe, przeciwdrobnoustrojowe, a także przeciwcukrzycowe.

Szerokim echem odbiły się w Polsce badania przeprowadzone na Uniwersytecie Northumbria w Wielkiej Brytanii. Opisują one jagodę kamczacką jako superżywność (superfoods), mającą ogromny potencjał w diecie sportowców. Przeanalizowano wpływ kamczatki na wyniki biegaczy wytrzymałościowych i okazało się, że grupa zawodników, spożywająca owoce może dłużej biegać, gdyż zmęczenie pojawia się u nich znacznie później niż w grupie kontrolnej. Natomiast w innym teście, tym razem na szybkość (dystans 5 km) biegacze spożywający kamczatkę byli lepsi, gdyż biegali szybciej.

Ponieważ jagoda kamczacka jest krótko dostępna, doskonałym rozwiązaniem mogą być jej przetwory. Za nadzwyczajne właściwości wspomnianych owoców odpowiedzialne są polifenole w tym antocyjany, dlatego do grupy owoców sprzyjającym sportowcom możemy śmiało dopisać borówki, jeżyny, maliny, porzeczki, truskawki czy aronię, czyli nasze polskie superowoce.

Jagoda kamczacka najbardziej oczekiwanym gatunkiem 2022 roku

Kantar zapytał Polaków o to, które mniej znane owoce i warzywa chcielibyśmy spróbować w 2022 roku? 71% Polaków przyznało, że chce spróbować nowości uprawianych w Polsce. Gatunkiem wskazywanym najchętniej była jagoda kamczacka. Chęć jej spróbowania zadeklarowało 21% dorosłych Polaków, czyli 6 784 358 osób.

Warto spróbować smaku jagody kamczackiej właśnie teraz, ponieważ czerwiec to sezon zbioru, a wiele plantacji jest w tym czasie otwartych dla zbierających. 

Czarne jagody, czyli borówki czernice: właściwości zdrowotne i odżywcze