Tabliczka mnożenia: plakat do wydruku. Szybka pomoc pod ręką

2022-12-16 16:11
dzieci
Autor: Pixabay

Tabliczka mnożenia to nic trudnego! Ludzie dzielą się na humanistów i umysły ścisłe. Są jednak pewne rzeczy w matematyce, które powinien znać każdy. Niewątpliwie jedną z nich jest mnożenie. Dla tych, którym nie jest po drodze z matematyką przygotowaliśmy tabliczkę mnożenia, którą można pobrać i wydrukować.

Mnożenie. Czym jest?

Mnożenie jest działaniem będącym jednym z czterech podstawowych, obok dodawania, odejmowania i dzielenia, działań arytmetycznych. Wynik mnożenia nazywany jest iloczynem, a mnożone elementy to czynniki, przy czym pierwszy czynnik nazywa się czasem mnożną, a drugi- mnożnikiem.

Tabliczka mnożenia: plakat do wydruku

W nauce mnożenia bardzo pomocna może być tabliczka mnożenia. To graficzny zapis mnożenia, dzięki któremu można po prostu nauczyć się wyników na pamięć lub starać się dostrzec pewne zależności.

Mamy dla Was małą ściągę z tabliczką mnożenia, którą możecie pobrać i wydrukować. Plik dostępny jest pod linkiem:

TABLICZKA MNOŻENIA DO WYDRUKU

Tabliczka mnożenia. Ciekawostki

  • Najstarsza na świecie tabliczka mnożenia została znaleziona w Chinach. Jej wiek określono na ponad 2300 lat.
  • Pierwszą cywilizacją, która używała tabliczki mnożenia, byli Babilończycy. W Mezopotamii była ona znana już 4 tysiące lat temu.
  • Słowo „mnożyć” pochodzi z łacińskiego „multus”, co oznacza składanie
  • Symbolem mnożenia nie zawsze był „x”. Tego symbolu użyto po raz pierwszy dopiero na przełomie XVI i XVII wieku.
  • Mnożenie liczb przez dziewięć sprawia, że suma wyników zawsze ostatecznie będzie dawała cyfrę 9. Na przykład 9×4 daje 36, a 3+6 to 9. Warto sprawdzić pozostałe działania, żeby przekonać się, że ta teoria ma pokrycie w rzeczywistości.
  • Kiedy mnożymy przez liczbę sześć, iloczyn kończy się na tej samej liczbie, co liczba parzysta. Przykładem mogą być tutaj takie działania, jak 6x6 to 36 czy 6x4 to 24. wielu ludzi mówi o tym, że mnożenie przez liczbę sześć jest magiczne.

Wielka Szama w Łodzi. Do wyboru były kuchnie z całego świata

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE