zdjęcie poglądowe

i

Autor: arch. serwisu, Marcin Czechowicz

Polityka

Szczyt B9 w Łodzi. Padną ważne ustalenia o wzmacnianiu wschodniej granicy NATO

2023-03-26 10:36

To spotkanie będzie historyczne: to pierwszy szczyt po podpisaniu porozumień przyjmujących do NATO Finlandię i Szwecję. Ministrowie tych krajów przyjadą do Łodzi i będą brali udział w planowaniu najbliższego szczytu NATO w Wilnie. To główny temat marcowego spotkania polityków krajów Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9).

Szczyt B9 w Polsce

Ostatni szczyt grupy B9 odbył się w lutym w Warszawie. W rozmowach udział wzięli nie tylko szefowie państw i rządów państw wschodniej flanki NATO: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier, ale także składający wówczas wizytę w Polsce prezydent USA Joe Biden oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podczas spotkania powstała wspólna deklaracja państw wschodniej flanki NATO: państwa zgodziły się, że będą się wspierać w razie jakiegokolwiek zagrożenia, potępiły rosyjską agresję na Ukrainę i opowiedziały się za wzmacnianiem obecności Sojuszu w regionie.

W Łodzi spotkają się ministrowie spraw zagranicznych- będą ustalać szczegóły powyższych zapowiedzi i ustaleń. To dodatkowy szczyt roboczy, poruszające ważne kwestie, które nie zdążyły być omówione ostatnio w Warszawie.

Kto przyjedzie do Łodzi na B?

Na szczycie B 9 w Łodzi mają pojawić się ministrowie spraw zagranicznych grupy B9. Gospodarzami spotkania w Łodzi jest Polska i Rumunia, przyjedzie więc Bogdan Aurescu. Z ramienia Polski spotkanie będzie prowadził minister Zbigniew Rau. Zaproszenie na spotkanie w Łodzi dostał także minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares, który "będzie porównywał ze wschodnią flanką NATO doświadczenia południowej flanki Sojuszu".

Hiszpania odgrywa bardzo poważną rolę na pograniczu natowsko-afrykańskim, jest jednocześnie państwem, które wspiera nasz wysiłek wojskowy w dość poważny sposób. Czekamy także na ratyfikację porozumień o przyjęciu do NATO Finlandii i Szwecji, co się nieco przeciąga, ale na szczycie B9 w Łodzi będą obecni ministrowie obu tych krajów oraz zastępca sekretarza generalnego NATO; zobaczymy jeszcze jak będzie wyglądała obecność amerykańska

- poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Spotkanie ministerialne w Łodzi

Jak zaplanowano szczyt B9 w Łodzi? Spotkanie odbędzie się 30 i 31 marca. Zaplanowano wówczas m.in. spotkania ministrów i sesję plenarną; wydarzenie podsumuje konferencja prasowa ministrów spraw zagranicznych Polski i Rumunii. Rozmowy skupią się wokół dwóch kwestii: obrony wschodniej flanki NATO oraz przygotowań do najbliższego szczytu NATO w Wilnie. 

Planujemy przyjęcie roboczych ustaleń dotyczących rekomendacji przed szczytem w Wilnie; rozmowy będą dotyczyć wzmacniania wschodniej flanki NATO i dostarczenia broni tutaj, ale też wspomagania Ukrainy oraz dużej liczby bieżących spraw

- mówi rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Szczyt w Łodzi

To kolejne już w ostatnim czasie spotkanie dyplomatyczne w Łodzi. Ostatnio miasto gościło 1,5 tysiąca dyplomatów podczas Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W mieście były wtedy spore utrudnienia.

Bukareszteńska Dziewiątka to regionalna inicjatywa Polski i Rumunii służącą koordynacji stanowisk oraz wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkanie prezydentów w Warszawie w 2014 r. W listopadzie 2015 r. w Bukareszcie państwa Europy Środkowo-Wschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie.

Joe Biden dziękuje Polakom. Historyczne przemówienie w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE