Szczepionka na koronawirusa będzie produkowana pod Łodzią! Polski Mabion zawarł umowę z firmą Novavax

2021-03-03 11:42
Szczepionka na koronawirusa produkowana pod Łodzią
Autor: pixabay.com

Szczepionka na koronawirusa, będzie produkowana pod Łodzią - zapowiedzieli na środowej konferencji prasowej, przedstawiciele firmy Mabion. Polska firma ma produkować w naszym kraju szczepionkę Novavax, która obecnie przechodzi proces rejestracji w Europejskiej Agencji Leków.

Jak poinformowali na środowej konferencji prasowej przedstawiciele firmy Mabion, szczepionka Novavax będzie produkowana w zakładach pod Łodzią - Mabion mieści się w Konstantynowie Łódzkim.

- Mabion zawarł umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii i próby techniczne dot. produkcji antygenu kandydata na szczepionkę na Covid-19 - podała firma. Jej przedstawiciele dodali, że zawarli też porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju ws. inwestycji do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych.

Jak czytamy na stronie Mabion, jest to polska firma biotechnologiczna, utworzona w marcu 2007 r. Przedmiotem jej działalności jest opracowywanie i wdrażanie najnowszej generacji leków biotechnologicznych opartych na technologii przeciwciał monoklonalnych.

Akcje Mabion rosną w środę rano na warszawskiej giełdzie o 51 proc.

Podjednostkowa szczepionka amerykańskiej firmy Novavax zawiera białko wirusa, przeciw któremu organizm wytwarza przeciwciała. Taka technologia jest powszechnie znana i stosowana w zarejestrowanych już od lat szczepionkach np. przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu B, krztuścowi (w szczepionkach bezkomórkowych) czy w niektórych szczepionkach przeciw grypie.

Jak twierdzą eksperci, tego rodzaju szczepionki są bardzo bezpieczne.

Raport z Anteny 02.03
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE