Świadectwo energetyczne przy najmie. Kara za brak certyfikatu?

i

Autor: Pixabay.com Świadectwo energetyczne obowiązkowe przy najmie i sprzedaży. Czy zapłacimy karę za brak certyfikatu?

Twoje finanse

Świadectwo energetyczne obowiązkowe także przy najmie. Jaka jest kara za brak certyfikatu?

2023-06-14 15:46

Świadectwo energetyczne od 28 kwietnia jest obowiązkowe nie tylko przy sprzedaży mieszkania, ale także przy najmie! Informacja o certyfikacie będzie musi być zawarta w ogłoszeniu. Za brak świadectwa będzie groziła wysoka kara. Czy koszty związane z nowym obowiązkiem przekładają się na wzrost stawek czynszu?

Świadectwo energetyczne 2023 przy najmnie

Świadectwa energetyczne, określające zapotrzebowanie nieruchomości na energię, będą obowiązkowe przy sprzedaży i wynajmie mieszkania lub budynku już od 28 kwietnia. Tego dnia wejdzie w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i Prawa budowlanego.

Zgodnie z nowymi przepisami właściciel lub zarządca budynku lub jego części będzie musiał przekazać najemcy kopię świadectwa charakterystyki energetycznej. Obowiązek ten będzie obligatoryjny, co oznacza, że najemca nie będzie mógł się zrzec się prawa do otrzymania dokumentu. Co więcej, dane zawarte w świadectwie energetycznym lokalu, w tym roczne zapotrzebowanie na energię, będą musiały być zawarte w ogłoszeniu o najmie.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Sporządzenie charakterystyki energetycznej będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami dla właścicieli mieszkań, jeśli będą chcieli je wynająć. To z kolei może przełożyć się na wzrost stawek czynszu. Na chwilę obecną trudno jednak przewidzieć o ile miałyby wzrosnąć opłaty. Koszt świadectwa charakterystyki energetycznej może się wahać od 300 do 1000 zł. Cena zależy od lokalizacji obiektu, jego wielkości, kształtu, przeznaczenia i stopnia skomplikowania projektu.

Jak zauważa portal prawo.pl, koszty te mogą wzrosnąć w przypadku budynków, w których nie zostały wyodrębnione lokale w znaczeniu prawnym. W takiej sytuacji właściciel będzie musiał przedstawić odrębny certyfikat dla każdej części budynku.

- Ustawa nakłada obowiązek przekazania świadectwa także w sytuacji, gdy przedmiotem najmu jest część nieruchomości - podkreśla cytowany przez prawo.pl Maciej Obrębski, adwokat, partner w kancelarii Obrębski Adwokaci i Radcowie. - Co jednak istotne, świadectwo musi odnosić się tylko do tej części. Tym samym, nie wystarczy, że właściciel przekaże najemcy świadectwo dotyczące np. całej kamienicy.

Z kolei Joanna Lebiedź, pośrednik w obrocie nieruchomościami, w rozmowie z portalem prawo.pl zwraca uwagę, że nowe przepisy prawdopodobnie będą miały też zastosowanie do najmu krótkoterminowego, trwającego 2-3 doby. „Co z hotelami i ośrodkami wypoczynkowymi? To przecież też forma >wynajmu na określony czas<” - zastanawia się Joanna Lebiedź.

Kara za brak świadectwa energetycznego

Świadectwo energetyczne będzie też trzeba co jakiś czas odnowić. Certyfikat jest ważny 10 lat, ale w przypadku remontu, mającego wpływ na zużycie energii, będzie trzeba wystąpić o nowe świadectwo. Unikanie nałożonego przez ustawę obowiązku raczej nie będzie się opłacało, gdyż brak certyfikatu zagrożony będzie grzywną w wysokości nawet do 5 tys. zł.

Oto najpiękniejszy budynek wielorodzinny w Polsce. To nie żart. Wrocławianie przecierają oczy ze zdumienia