Składki ZUS

i

Autor: Shutterstock

Skan już nie wystarczy. Tylko oryginał wniosku gwarantuje wypłatę zasiłku z ZUS

2023-03-08 11:22

Jeśli nie chcesz czekać na wypłatę zasiłku opiekuńczego, musisz dostarczyć do ZUS oryginał wniosku. Skany wniosków o zasiłek były akceptowane tylko podczas pandemii – obecnie urząd wymaga oryginału. Wniosek można dostarczyć do ZUS osobiście lub wysłać tradycyjną pocztą bądź skorzystać z profilu PUE i przekazać go drogą elektroniczną.

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy mogą otrzymać osoby, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. W przypadku osób zatrudnionych na umowę zlecenia lub prowadzących działalność gospodarczej jest ono dobrowolne. Dzięki ubezpieczeniu chorobowemu zasiłek może dostać nie tylko osoba, która zachoruje, ale także wtedy, gdy musi opiekować się chorym członkiem rodziny (dzieckiem, małżonkiem, rodzicem, bratem lub teściową) - w takim przypadku za czas opieki nad chorym przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje niezależnie od okresu ubezpieczenia. Można z niego skorzystać nawet po kilku dniach pracy. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.

Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

W dużych firmach zasiłek wypłaca pracodawca. W tych, które zatrudniają mniej niż 20 pracowników, zasiłek opiekuńczy wypłaca ZUS. W czasie pandemii covid-19 pracodawca mógł - w imieniu swojego ubezpieczonego pracownika - dołączyć do zaświadczenia Z-3/Z-3a skan wniosku o zasiłek opiekuńczy Z-15A/Z-15B i poświadczyć przez siebie za zgodność z oryginałem. Było to jednak rozwiązanie tymczasowe i obecnie osoba wnioskująca o zasiłek powinna dostarczyć do ZUS oryginał podpisanego wniosku Z-15A/Z-15B.

- To pozwoli na uniknięcie długiego czekania na wypłatę - radzi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego. - Niestety, wielu pracodawców o tym nie wie. Wpływają do nas skany wniosków, a my musimy poprosić o dostarczenie oryginału. To trwa, a ubezpieczony czeka na zasiłek.

Wniosek o zasiłek opiekuńczy można wysłać tradycyjną pocztą lub dostarczyć do urzędu osobiście. Można też skorzystać ze swojego profilu PUE i przekazać wniosek drogą elektroniczną z podpisem elektronicznym (np. korzystając z profilu zaufanego). Oryginalny wniosek przekazany przez pracownika może przesłać do ZUS również pracodawca.

Brawurowy manewr uratował rowerzyście życie! Za kierownicą autobusu siedziała pani Agnieszka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE