Wielkopolski Rolnik Roku poszukiwany

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

wiadomości

Rząd hiszpański wypłaci nadzwyczajne wsparcie dla rolników. Kwota jest ogromna!

2024-04-12 18:56

Rząd Hiszpanii ogłosił w piątek (12 kwietnia) wsparcie w postaci środków pomocowych dla rolników, w szczególności hodowców bydła i trzody chlewnej.

Hiszpański rząd wypłaci 9,1 mln wsparcia dla rolników

Rząd Hiszpanii ogłosił wypłatę 9,1 mln euro środków pomocowych dla rolników. W uzasadnieniu decyzji ministerstwo rolnictwa, rybołówstwa i polityki żywnościowej wyjaśniło, że nadzwyczajna wypłata ma "zrekompensować" hiszpańskim hodowcom trudności, jakie pojawiły się w następstwie suszy i wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

Resort szacuje, że z wypłaconych do końca kwietnia środków skorzysta ponad 1,4 tys. rolników ze wszystkich regionów kraju.

Według ministerstwa w kolejnych miesiącach spodziewane są dalsze wypłaty "nadzwyczajnych środków", służących poprawie sytuacji właścicieli gospodarstw rolnych w Hiszpanii.

Piątkowy komunikat o pomocy dla hodowców zbiega się z trwającymi w Hiszpanii od lutego protestami rolników, domagających się od rządu m.in. wsparcia w obliczu zalewu rynku płodami rolnymi spoza UE i zwiększenia wydatków na nawadnianie pól.

W piątek rolnicza organizacja Unio de Pagesos zorganizowała w Katalonii, na północnym wschodzie Hiszpanii, protest z żądaniem "nadzwyczajnej pomocy" w nawadnianiu obszarów rolnych.

Hiszpańscy rolnicy, który od lutego przeprowadzili liczne blokady dróg i portów morskich sprzeciwiają się polityce rolnej rządu, ich zdaniem zbyt biernej, a także działaniom KE. Twierdzą, że władze unijne szkodzą europejskiemu rolnictwu poprzez realizację polityki tzw. Zielonego Ładu, która ma umożliwić UE osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Zmiany te polegają m.in. na redukcji stosowania pestycydów i nawozów.

Donald TUSK wystartuje na prezydenta? "Ma ogromne szanse" - Łukasz WARZECHA i Jacek ŻAKOWSKI
Sonda
Popierasz protesty rolników?