XI Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela

i

Autor: www.lodz.pl

Teatr

Rusza XI Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela. Czego mogą spodziewać się widzowie?

2023-06-09 12:51

W niedzielę rozpocznie się w Łodzi XI Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela - jeden z największych w kraju przeglądów sztuki współczesnej dla dzieci, młodzieży i całych rodzin, organizowany przez Teatr Pinokio. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w nowej siedzibie Teatru.

Hasło przewodnie Festiwalu, na który od 11 do 17 czerwca złożą się pokazy spektakli, działania performatywne, warsztaty edukacyjne, to "Podaj Cegłę".

"W związku z przeprowadzką Teatru do nowej siedziby, motyw przewodni nawiązuje do budowania zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Każdy z siedmiu dni opatrzony jest swoim +budującym+ patronatem. Tegoroczna Teatralna Karuzela to kolejno dni budowania: cegła po cegle - świadomości, dobrego miejsca, własnej wartości, porozumienia, komunikacji i narracji" - wyjaśnił kurator wydarzenia Daniel Arbaczewski.

W zrewitalizowanej dawnej fabryce Wigencja - obecnie nowej siedzibie Teatru Pinokio zaprezentowane zostaną spektakle z Włoch, Niemiec, Holandii i Polski. Znajdą się wśród nich propozycje dla każdej grupy wiekowej odbiorców - także dla dorosłych.

"Sam Teatr Pinokio zagra trzy spektakle: +Wojnokrakę+ w dwóch językach polskich - fonicznym oraz migowym, +Dzieci i ryby+, będące koprodukcją z Teatrem Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi oraz +Ballady i romanse+ zrealizowane w koprodukcji ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Nasze drzwi będą otwarte dla wszystkich, a sami z przyjemnością przyjmiemy życzenia dla nowego miejsca w formie nagrań w naszym studio i największej na świecie laurki w foyer" - podkreślił dyrektor Teatru Pinokio i Festiwalu Gabriel Gietzky.

Koordynatorka ds. edukacji i jakości literackiej w Teatrze Pinokio Marta Magalska zaznaczyła, że poza spektaklami festiwal będzie obfitował również w warsztaty i wydarzenia towarzyszące.

"Wśród nich znajdą się m.in. czytanie performatywne dla młodzieży w reżyserii Doroty Abbe, warsztaty wykorzystujące wirtualną rzeczywistość, warsztaty o kulturze Głuchych oraz spotkanie z architektką przestrzeni, która wesprze dzieci w projektowaniu Pokoju Spokoju. To przestrzeń w teatrze, w której każdy, kto poczuje się przytłoczony nadmiarem wrażeń, będzie mógł wyciszyć się i pobyć ze sobą. We wszystkich tych działaniach oddajemy sprawczość dzieciom i młodzieży. Traktując je po partnersku, wspólnymi siłami budujemy cegła po cegle dobre miejsce" - dodała.

Pierwszym spektaklem prezentowanym w ramach Festiwalu będzie "Ślimak i lew, czyli bajka o…" Teatru Animacji z Poznania - sztuka w całości wymyślona przez pięcioletniego chłopca. W kolejne dni będzie można oglądać przedstawienia Unterwasser Theater z Włoch, Puppentheater Zwickau z Niemiec, Teatru K.T.O., Fundacji GraNice, De Stilte z Niderlandów, Leo Petersena - Lejo oraz Teatru Lalek Banialuka z Bielska-Białej.

Staropolska tradycja przystrajania wsi na Boże Ciało ciągle kultywowana
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE