Ławka w parku

i

Autor: Skitterphoto/Pixabay/cc0 W gminie Tarnów jak nad morzem - powstaną trzy tężnie solankowe

Rusza przebudowa parku Staromiejskiego. Co zostanie odnowione?

2022-09-14 13:26

W czwartek 15 września 2022 roku rozpoczyna się przebudowa parku Staromiejskiego w Łodzi. Niestety, nie wszystko co początkowo miało być zrealizowane, zostanie poddane rewitalizacji. Ze względu na zbyt duże koszty Urząd Miasta Łodzi wycofał się z pomysłu odnowienia pętli tramwajowej i dwóch przyległych do parku ulic. A co zostanie odnowione?

Rusza rewitalizacja parku Staromiejskiego

Już w czwartek 15 września 2022 roku rozpocznie się odnowienie parku Staromiejskiego, zwanego również parkiem Śledzia. Wykonawcy rewitalizacji, firmie Park M, zależy przede wszystkim, by ukazać przeszłość tego miejsca.  Inwestycja wyniesie niemal 34 mln zł.  

Za pomocą m.in. roślinności architekci chcą odtworzyć dawny układ ulic i zarysy stojących kiedyś na terenie parku budynków. Powstałe podczas remontu cztery fontanny mają zaś symbolizować ślad przebiegu koryta rzeki Łódki i zarys komina dawnej fabryki braci Gehlingów. Będą także iluminacje, które połączą się z Rynkiem Starego Miasta. Przy starej krańcówce powstanie amfiteatr. 

Pojawi się również nowe oświetlenie, ławki, kosze i stojaki na rowery. W parku staną cztery altany, toalety publiczne, skatepark, siłownia typu street workout, a także nowy plac zabaw dla dzieci.

Wejście do parku od ulicy Wolborskiej będzie przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Niestety, nie wszystko zostanie wykonane zgodnie z początkowymi planami. Aby obniżyć koszty, które okazały się zbyt wysokie, Zarząd Inwestycji Miejskich wyłączył z przetargu teren pętli tramwajowej przy Północnej, a także remont dwóch przyległych do parku ulic. Chodzi o ulicę Wolborską i Podrzeczną. 

Park Staromiejski w Łodzi. Historia

Miejsce do końca XIX wieku było zbiornikiem wodnym. Gdy zbiornik osuszono, a rzekę ujęto w kanał, okolica została ściśle zabudowana. Na terenie mieszkali przede wszystkim wyznawcy judaizmu. W okolicy znajdował się Targ rybny, a w okolicy bliżej Starego Rynku stanęła synagoga wielka, tzw. Altstedt.

W 1941 roku władze okupacyjne zdecydowały o zniszczeniu części budynków. Po wojnie postanowiono w tej okolicy stworzyć teren zielony, który powstał według projektu Kazimierza Chrabelskiego. W 1951 roku oddano do użytku pętlę tramwajową, gdzie swój bieg kończyły linie podmiejskie. 

Zmiany na „Fali”. Powstaną nowe atrakcje dla gości