Roboty zaczynają rozpychać się na rynku pracy. Kilka milionów Polaków może stracić pracę

i

Autor: pixabay

Roboty zaczynają rozpychać się na rynku pracy. Kilka milionów Polaków może stracić pracę

2023-02-07 14:24

Coraz więcej firm stawia na automatyzację sprzedaży i obsługi klienta. W sklepach sieci Żabka roboty zaczęły serwować hot-dogi, w USA otwarto pierwszego automatycznego McDonalda, a w sieciach spożywczych zadomowiły się już kasy samoobsługowe. Już wkrótce roboty mogą zastąpić kilka milionów pracowników w samej Polsce.

Jak wynika z raportu "Reskilling", przygotowanego przez Future Collars in ICAN Research, 49 proc. czynności wykonywanych obecnie przez pracowników w ciągu najbliższych lat mogą przejąć roboty. Pozwala na to istniejąca już technologia. 

W raporcie przytoczono dane OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), które wskazują, że 14 proc. wszystkich miejsc pracy na świecie zagraża automatyzacja, a 32 proc. może pod jej wpływem ulec radykalnej transformacji.

Autorzy raportu wskazują także na zjawisko reskillingu, czyli przebranżawiania się pracowników, które będzie zyskiwać na popularności i dla nie wielu osób stanie się jedyną możliwością, aby pozostać na rynku pracy. W "Reskilling" przytoczono także dane Światowego Forum Ekonomicznego, które wskazują, że do 2025 r. połowa wszystkich pracowników będzie musiała zostać przekwalifikowana.

- Wyniki wskazują, że ponad 62 proc. firm bardzo korzystnie ocenia reskilling. Ale z drugiej strony tylko 6 proc. pracowników zostało przekwalifikowanych - informowała prezes Future Collars, Beata Jarosz podczas prezentacji raportu "Reskilling" na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych

Według niej oznacza to, że są bariery i ograniczenia powodujące, że firmy nie korzystają z takiego rozwiązania, a ono pozwala na lepsze zmierzenie się z wyzwaniami rynku pracy.

Współautor badania Dariusz Smoliński z ICAN Research powiedział, że na potrzeby badania przeprowadzono w marcu 2022 r. 300 wywiadów, głównie z szefami HR. Zapewnił, że jest to grupa reprezentatywna, odzwierciedlająca strukturę populacji firm zatrudniających powyżej 100 pracowników. W jego ocenie działy HR widzą potrzebę przekwalifikowywania pracowników, ale na razie – na co m.in. wskazuje analiza – nie mają odpowiednich budżetów.

Praca zdalna dla rodziców - wchodzą w życie nowe przepisy | M jak Mama