robaki

i

Autor: Pexels

Sproszkowane robaki w jedzeniu. Sprawdź, w jakich produktach spożywczych je znajdziesz!

2023-03-17 15:59

Często nie zdajemy sobie sprawy co spożywamy. Dzieje się tak, bo zazwyczaj nie czytamy etykiet, a nawet jeśli czytamy - nie do końca je rozumiemy. Zdarza się, że niektóre produkty spożywcze zawierają w składzie sproszkowane robaki. Gdzie je znajdziemy?

Robaki w jedzeniu 2023 

Jedna z grup popularnych konserwantów oznaczona jest jako E. To m.in. kwas cytrynowy (E 330), sorbinian potasu (E 202), benzenian disodu (E 211), dehydrooctowy kwas (E 262) czy formy witaminy C (E 300-E 304). Te konserwanty są stosowane w różnych produktach, takich jak dżemy, konserwy, napoje czy słodycze.

I choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, część produktów dostępnych w sklepach posiadające konserwanty E, mają w sobie spreparowane ciała robaków lub części innych zwierząt. Rocznie możemy spożywać nawet około kilku tysięcy takich robaczków. A gdzie je znajdziemy? Wyjaśniamy.

Robaki w produktach spożywczych. W jakich konserwantach się znajdują?

E904 - Czyli szelak. Jest to bardzo popularny dodatek w przemyśle spożywczym. Robi się go z czerwców, pluskwiaków żyjących na drzewach. Dzięki niemu słodycze, warzywa czy owoce odbijają światło i błyszczą się, szczególnie przy silnym oświetleniu.

E120 - Jest nazywany koszenilą lub kwasem karminowym. Powstaje ze spreparowanych ciał insektów nazywanych czerwcami kaktusowymi. Jest używany do nadawania produktom koloru czerwonego. Znaleźć można go w napojach czy słodyczach.

E121 - Jest to odmiana koszenili, również wytwarzana z czerwców kaktusowych lub polskich. Najczęściej dodawany do czerwonych produktów owocowych o smaku truskawkowym, poziomkowym, malinowym. Ma podobnie jak poprzedni konserwant, nadawać jedzeniu sugestywną, czerwoną barwę. Częściej stosowany także w przemyśle tekstylnym.

Kastoreum - czyli żółtawa wydzielina gruczołów skórnych bobrów. W przemyśle spożywczym dodawana jest do lodów. Również bardzo często występuje w kosmetykach, w tym między innymi w kremach do twarzy i mydłach.

Oto 5 konstrukcji, które widać z kosmosu

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE