Restrukturyzacja Getin Noble Banku. Frankowicze ślą skargi do UOKiK, a bank windykuje

i

Autor: pixabay

Finanse

Restrukturyzacja Getin Noble Banku. Frankowicze ślą skargi do UOKiK, a bank windykuje

2023-03-24 6:54

Restrukturyzacja Getin Noble Banku nie poprawiła sytuacji frankowiczów. Kredyty zaciągnięte w obcej walucie zostały wyłączone z przeniesienia do BFG i pozostały w Getin Noble Bank. Upadły bank windykuje frankowiczów, a ci ślą skargi do UOKiK i UODO. Kto ma rację?

Restrukturyzacja Getin Noble Banku a frankowicze

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął 30 września przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Cała działalność GNB została przeniesiona do Banku Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, należącego do BFG oraz System Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez 8 największych banków. Wyjątkiem są kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (w tym do franka szwajcarskiego), które zostały wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Bank.

- Nie są przewidywane zmiany w zakresie kredytów denominowanych lub indeksowanych do walut obcych – należy je spłacać na dotychczasowych warunkach. Ugód w zakresie przewalutowania, które powodowałyby zubożenie masy upadłości, nie możemy oferować, bo bank nie ma na to środków, a BFG nie może zubażać masy upadłości - informował BFG.

Zgodnie z powyższym, upadły bank wzywa frankowiczów do spłaty rat kredytów. Druga strona uważa, że windykacja narusza zbiorowe interesy konsumentów i śle skargi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także do Urzędu Ochrony Danych Osobowych w celu usunięcia danych z BIK.

Prawnicy frankowiczów powołują się na postanowienie sądu o wstrzymaniu obowiązku spłaty rat na czas procesu oraz zakazie wypowiadania umowy kredytu i umieszczania informacji w BIK. Bank jednak nie respektuje tego postanowienia powołując się na art. 135 ust. 4. ustawy o BFG, zgodnie z którym w czasie trwania przymusowej restrukturyzacji w stosunku do podmiotu w restrukturyzacji niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego i postępowania zabezpieczającego. Dodatkowo, zgodnie z art. 135 ust. 1 uBFG postępowanie egzekucyjne lub zabezpieczające skierowane do majątku podmiotu w restrukturyzacji wszczęte przed wszczęciem przymusowej restrukturyzacji podlega umorzeniu. Podobnego zdania jest Związek Banków Polskich, o czym pisze portal prawo.pl. 

Napad na bank w Częstochowie