Zmiany w rencie rodzinnej dla wdów coraz bliżej finalizacji? Lewica chce pomóc seniorom

i

Autor: Pixabay.com

Twoje finanse

Renta wdowia. Kiedy zmiany w rencie rodzinnej dla wdów? Lewica chce pomóc seniorom

2023-03-29 7:11

Renta wdowia, czyli projekt ustawy, która ma materialnie pomóc seniorom, już niedługo trafi do marszałek Elżbiety Witek. Pomysłodawcami jest Lewica i jak twierdzą, całość zostanie zaprezentowana w połowie grudnia.

Ile wynosi renta wdowia? Lewica chce dać więcej

Renta wdowia to nowy pomysł Lewicy na pomoc osobom, którym zmarł małżonek. Aktualnie, w takim przypadku można zostać przy swoim świadczeniu, albo przejść na rentę rodzinną – 85% świadczenia po zmarłym. Renta rodzinna wynosi ok. 2500 zł brutto. Nowy projekt zakłada możliwość uzyskania 85% świadczenia po małżonku i dodatkowe 50% własnego.

Interia Biznes informuje że, istnieje limit kwotowy zapomogi. Wyniesie on trzykrotność średniej emerytury, w tej chwili jest to ok. 7,6 tys. zł.

Renta wdowia. Kiedy trafi na biurko marszałek?

Lewica zbiera podpisy pod tym obywatelskim projektem ustawy od 8 listopada. W przeciągu kilku najbliższych dni ma ich być tysiąc, czyli tyle ile potrzeba do zawiadomienia o utworzeniu komitetu. Jeśli zawiadomienie spełnia wymogi ustawy, to marszałek ma 14 dni na postanowienie o jego przyjęciu.

Jak podaje Infor.pl, tysiąc to wystarczająca część wymaganej liczby 100 tys. podpisów popierających obywatelski projekt ustawy. Po wypełnieniu tego progu, projekt należy wnieść do sejmu w ciągu 3 miesięcy od dnia, w którym marszałek Sejmu wyda postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o powstaniu komitetu.

Renta rodzinna dla wdowy. Na ratunek seniorom

Interia opublikowała statystyki GUS, z których jasno wynika, że seniorzy w Polsce nie są zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej. Jest to widoczne zwłaszcza w 1-osobowych gospodarstwach domowych, gdzie zaledwie 30% osób ocenia swoją sytuację za dobrą. Ten procent jest wyższy w przypadku gospodarstw 2-osobowych i wynosi 51%.

Według money.pl, renta za zmarłego przysługuje gdy w momencie śmierci małżonka wdowa miała przynajmniej 50 lat lub była niezdolna do pracy. Wiek nie jest brany pod uwagę gdy wychowuje się dzieci do 16. roku życia lub 18. jeśli te nadal się uczą. W przypadku dzieci, które nie są zdolne do pracy, wiek nie ma znaczenia i świadczenie będzie przysługiwać.

Dron antysmogowy lata nad Łodzią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE