Renta wdowia 2023

i

Autor: unsplash

Twoje finanse

Renta wdowia. Zmiany w rencie rodzinnej dla wdów coraz bliżej! Świadczeniem zajmie się Sejm

2023-09-22 6:16

Renta wdowia, czyli projekt ustawy, która ma materialnie pomóc seniorom, ma szansę wejść w życie? Powstał specjalny komitet, który zajmuje się zbiórką podpisów pod projektem ustawy. Teraz wiemy już, kiedy nowym świadczeniem zajmie się Sejm.

Renta wdowia? Sprawdź, ile wynosi 

Renta wdowia to pomysł na pomoc osobom, którym zmarł małżonek. Aktualnie, w takim przypadku można zostać przy swoim świadczeniu, albo przejść na rentę rodzinną – 85% świadczenia po zmarłym. Renta rodzinna wynosi ok. 2500 zł brutto. Nowy projekt zakłada możliwość uzyskania 85% świadczenia po małżonku i dodatkowe 50% własnego.

Interia Biznes informuje że, istnieje limit kwotowy zapomogi. Wyniesie on trzykrotność średniej emerytury, w tej chwili jest to ok. 7,6 tys. zł.

Renta wdowia coraz bliżej

Od 8 listopada trwała zbiórka podpisów pod projektem ustawy. W styczniu 2023 marszałek Witek przyjęła zawiadomienie o  utworzeniu Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Renta wdowia” na rzecz ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Od tego momentu trwała zbiórka podpisów pod projektem ustawy. By trafił pod obrady Sejmu, konieczne było zebranie 100 tys. podpisów.

W kwietniu Lewica poinformowała w mediach społecznościowych o zebraniu i złożeniu 202 156 podpisów pod projektem. Znany jest już termin, w którym parlamentarzyści zajmą się projektem dotyczącym renty wdowiej. Projekt został wpisany w porządek obrad posiedzenia Sejmu, które odbyło się 5 lipca.

W czwartek, 6 lipca, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej. Następnie projekt został skierowany do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, co zarekomendowały kluby PiS, KO i KP, celem doprecyzowania zapisów.  

Renta rodzinna dla wdowy. Na ratunek seniorom

Ze statystyk GUS jasno wynika, że seniorzy w Polsce nie są zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej. Jest to widoczne zwłaszcza w 1-osobowych gospodarstwach domowych, gdzie zaledwie 30% osób ocenia swoją sytuację za dobrą. Ten procent jest wyższy w przypadku gospodarstw 2-osobowych i wynosi 51%.

Według money.pl, renta za zmarłego przysługuje gdy w momencie śmierci małżonka wdowa miała przynajmniej 50 lat lub była niezdolna do pracy. Wiek nie jest brany pod uwagę gdy wychowuje się dzieci do 16. roku życia lub 18. jeśli te nadal się uczą. W przypadku dzieci, które nie są zdolne do pracy, wiek nie ma znaczenia i świadczenie będzie przysługiwać.

Kto jest zwolniony z abonamentu RTV?

Dron antysmogowy lata nad Łodzią
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE