Przez lata mieściła się tam pralnia, teraz jest najnowocześniejsza w Polsce apteka.

2020-07-31 12:58 GM
apteka w ICZMP
Autor: mat. ICZMP

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi otworzył właśnie placówkę na miarę XXI wieku, z pracowniami wspomagającymi leczenie pacjentów onkologicznych i dzieci z chorobami metabolicznymi.

W pawilonie na dwóch kondygnacjach (piwnica i parter) urządzono kilkadziesiąt pomieszczeń. Większość to magazyny do przechowywania znaczących ilości leków i wyrobów medycznych niezbędnych do zaopatrzenia na bieżąco pacjentów hospitalizowanych w dwóch szpitalach wchodzących w skład ponad 900-łóżkowego kompleksu ICZMP.

Leczenie pacjentów chorych onkologicznie wymaga przygotowywania specjalnych leków recepturowych, które będą powstawać właśnie w aptece – zapowiada dyrektor szpitala, prof. Maciej Banach. W skład apteki wchodzi Pracownia Żywienia Pozajelitowego. Przygotowywane są tu specjalne mieszanki z aminokwasów, białek, tłuszczy i witamin, które podaje się pacjentom dożylnie lub przez tzw. porty dostępu – opisuje kierownik apteki Michał Grzegorczyk

Przygotowanie i wyposażenie apteki kosztowało ponad 8 mln zł. A od jesieni w Instytucie ma już działać nowoczesny SOR z lądowiskiem dla śmigłowców na dachu szpitala.