mikroskop

i

Autor: Pixabay.com

Promieniowanie jonizujące pozwoli odzyskać używany sprzęt ochrony osobistej

2020-06-14 11:00

Szycie kolejnych masek ochronnych może wkrótce okazać się zbędne. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej wykazali, że wystarczy poddawać sterylizacji już istniejące.

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej przeprowadzili doświadczenia, które przyniosły dobre efekty. Jak wyjaśnia prof. Piotr Ulański z Politechniki Łódzkiej, pod wpływem promieni jonizujących materiał nie tracił swoich właściwości. Promienie wywoływały natomiast powstawanie wolnych rodników. -To właśnie one są odpowiedzialne za niszczenie komórek obcego ciała, w tym przypadku wirusa.

Działaniu promieni poddano najbardziej popularne i proste maseczki chirurgiczne. Badanie miało wykazać, czy wskutek promieniowania struktura włókniny nie ulega zniszczeniu, ale też czy maseczki nie tracą swoich właściwości. Okazało się, że promieniowanie nie ma tu negatywnych skutków ubocznych.

Naukowcy podkreślają, że sterylizacja radiacyjna jest metodą szybką i tanią, dlatego w razie potrzeby mogłaby zostać wprowadzona również w przypadku masek czy fartuchów na przemysłową skalę. Zwłaszcza że mamy w kraju przygotowaną do tego infrastrukturę.

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej przeprowadzili doświadczenia na zlecenie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.