Powstała rządowa porównywarka cen węgla. Firmy, które się tam nie zarejestrują, dostaną wysokie kary

i

Autor: pixabay/cieplo.gov.pl print screen

Powstała rządowa porównywarka cen węgla. Firmy, które się tam nie zarejestrują, dostaną wysokie kary

2022-10-18 12:24

Powstała rządowa porównywarka cen węgla. Przedsiębiorcom sprzedającym węgiel, którzy nie zarejestrują się na portalu cieplo.gov.pl, będą grozić wysokie kary. Jak na razie na portalu zarejestrowanych jest ponad 1,2 tys. firm.

Ciepło.gov.pl, czyli rządowa porównywarka cen węgla 

O rządowej porównywarce cen węgla mówi się już od dłuższego czasu. Strona cieplo.gov.pl w założeniu powstała po to, aby informować obywateli o cenach węgla. Teraz okazuje się, że porównywarka cen stanie się także przysłowiowym batem na sprzedawców opału. Jak poinformował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, na portalu mają obowiązek zarejestrować się wszystkie składy węgla czy podmioty sprzedające węgiel. Dodał, że te firmy za pośrednictwem portalu mają informować o aktualnych cenach opału w danym punkcie.

Cieszyński poinformował, że zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy dot. dystrybucji węgla, na portalu mają pojawić się także punkty samorządowe, gdzie oferowany będzie węgiel.

Kary za niezarejestrowanie się na cieplo.gov.pl

- Zgodnie z ustawą, którą przyjęła w piątek Rada Ministrów obowiązek, który wprowadziliśmy w ustawie wrześniowej zostanie wzmocniony dodatkową sankcją (...) W przypadku niedopełnienia obowiązków, po wejściu w życie ustawy, będzie kara w kwocie 15 tys. zł na każdego przedsiębiorcę, który tego obowiązku nie dopełni - przekazał minister KPRM. - Zależy nam na tym, aby wszyscy Polacy mieli równy dostęp do informacji w zakresie tego, jak kształtują się ceny opału. To jest szczególnie ważne, po to, aby nie podsycać paniki, nie doprowadzać do takiej spekulacji, jaką obserwowaliśmy na przykład na rynku cukru w miesiącach letnich. Zależny nam, by ta informacja w transparentny sposób była dostępna dla każdego obywatela..

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa poinformował, że już ponad 1,2 tys. podmiotów publikuje informacje o cenach węgla na portalu ciepło.gov.pl, a 2,75 tys. złożyło wniosek o dostęp do niego. Stronę odwiedzono też ponad 5 mln razy.

Rejestracja w rządowej porównywarce cen węgla cieplo.gov.pl jest dla przedsiębiorców obowiązkowa, co wynika z przepisów ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

Serce WOŚP stanęło w Łodzi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE