Ponad 760 wniosków złożyli łodzianie do VIII edycji Budżetu Obywatelskiego!

2020-07-07 13:53 Ela Piotrowska
Ponad 760 wniosków złożyli łodzianie do VIII edycji Budżetu Obywatelskiego!
Autor: mat.UMŁ

Do podziału są 24 mln zł, z czego na projekty osiedlowe zarezerwowano 19,4 mln zł, a na ogólnomiejske 4,6 mln zł.

Projekty można było składać elektronicznie, papierowo oraz za pośrednictwem poczty.
- Wpłynęło bardzo dużo projektów lokalnych, dotyczących zieleni, jak chociażby dodatkowe nasadzenia, czy kwietne łąki oraz ławki na skwerach. Łodzianie pamiętali też o zwierzętach, jest sporo projektów które poprawią warunki życia psów i kotów. Cieszy nas to, że łodzianie mimo pandemii, mimo okresu wakacyjnego chcieli usiąść do komputera i przesłać swoje pomysły – mówi Katarzyna Dyzio, zastępca dyrektora Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.
Projekt do budżetu obywatelskiego mógł zgłosić każdy. - Wśród nietypowych projektów jest na przykład rzeźba Geralta z kultowej serii Andrzeja Sapkowskiego. Geralt miałby usiąść na murku na Skwerze Wiedźmina i upamiętniać w ten sposób autora, który jest z pochodzenia łodzianinem – mówi Damian Raczkowski, przewodniczący komisji do spraw budżetu obywatelskiego.
Nowością w Budżecie Obywatelskim jest przesunięcie projektów, które do tej pory klasyfikowane były jako osiedlowe – do puli ponadosiedlowej. To między innymi projekty dotyczące instytucji miejskich, takich jak szkoły, czy przedszkola, a także trzy tereny zielone, z których korzystają wszyscy mieszkańcy Łodzi – Park na Zdrowiu, Arturówek oraz Las Łagiewnicki.
Teraz sporo pracy przed urzędnikami. Wnioski trafią do poszczególnych wydziałów i jednostek urzędu miasta. - Trzeba je skrupulatnie sprawdzić pod względem formalnym. Po tym etapie ze wszystkimi projektami zapoznają się radni z komisji ds. budżetu obywatelskiego - mówi Agnieszka Rutkowska z UMŁ.
W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa będzie przesunięty termin głosowania. Zawsze głosowaliśmy na przełomie września i października, a w tym roku głosy będzie można oddać od 6 do 30 listopada. Wyniki VIII edycji BO zostaną ogłoszone do końca roku.