Polacy piją coraz mniej piwa

i

Autor: pixabay.com

Wiadomości

Polacy piją coraz mniej piwa. W 2023 roku kupili 400 mln butelek i puszek mniej niż rok wcześniej

2024-02-22 12:03

W 2023 roku sprzedaż piwa w Polsce spadła o 6,9 proc. Z raportu przygotowanego przez firmę NielsenIQ we współpracy z Związkiem Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie wynika, że w ubiegłym roku Polacy kupili aż 400 milionów półlitrowych butelek i puszek piwa mniej niż w 2022 roku. Dużym spadkom sprzedaży oparły się jedynie piwa bezalkoholowe.

Z raportu NielsenIQ wynika, że ubiegły rok był najgorszym dla producentów piwa na przestrzeni ostatnich lat. W 2023 roku Polacy kupili 400 milionów półlitrowych butelek i puszek piwa mniej niż rok wcześniej, a ogólna sprzedaż piwa spadła o 6,9 proc. Największe spadki odnotowano w segmencie najdroższych piw z segmentu top i ultra premium oraz najtańszych piw z segmentu economy.

Przyczyn zmniejszonego popytu na piwo eksperci dopatrują się w inflacji, podwyżkach akcyzy i wojnie na Ukrainie, które doprowadziły do wzrostu cen chmielowego trunku. W 2023 roku ceny piwa wzrosły średnio o 15,2 proc.

- Polacy kupują mniej piwa, ponieważ inflacja i wysokie koszty życia zmieniły ich priorytety w zakresie domowego budżetu – tłumaczy Marcin Cyganiak, Dyrektor Komercyjny w NielsenIQ. - Rezygnujemy z wydatków, nieznajdujących się na liście pierwszych potrzeb, a takimi są m.in. rozrywka czy gastronomia, które w sposób naturalny są powiązane z konsumpcją chmielowego trunku.

Najbardziej odporne na złą koniunkturę okazały się piwa bezalkoholowe. Stosunkowo niewielki spadek popytu na piwa bezalkoholowe w porównaniu do innych rodzajów piw sprawił, że ich udział w całej kategorii wzrósł z 6,3 proc. do 6,5 proc.

- Piwa bezalkoholowe oparły się wyraźnym spadkom, co pokazuje siłę trendu NoLo (no alcohol, low alcohol), który już na stałe wpisał się w polską kulturę piwną - komentuje Igor Tikhonov, Prezes Zarządu ZPPP Browary Polskie. - Wybory konsumentów potwierdzają to, o czym mówimy od kilku sezonów: konsumenci nie szukają w piwie alkoholu, a smaku i właściwości orzeźwiających.

Jak podkreśla ZPPP Browary Polskie, Polska jest 3. największym producentem piwa w Unii Europejskiej.

Sonda
Lubisz piwo bezalkoholowe?
Ile kosztuje polskie piwo w Niemczech?