Polacy chętniej sięgają po alkohol w czasie pandemii!

2020-05-13 13:59
Polacy zapijają koronawirusa
Autor: Anna Gozdek

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez zakład psychologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Badania przeprowadzono przez internet - przeszło je ponad 400 osób. Celem badania zespołu prof. Chodkiewicza z Uniwersytetu Łódzkiego była próba odpowiedzi na pytanie o poziom stresu i stan zdrowia psychicznego u osób w okresie pandemii, używanie substancji psychoaktywnych, a szczególnie alkoholu. Badaniom poddano 443 osoby - 348 kobiet i 95 mężczyzn w średnim wieku. 

- Ponad połowa prawie 53% badanych uzyskała wyniki wskazujące na wysoki lub bardzo wysoki poziom odczuwanego stresu. Świadczy to o dużym dyskomforcie odczuwanym w ostatnim miesiącu (był to miesiąc obostrzeń związanych z koronowirusem) przez znaczną grupę badanych, co może mieć negatywne następstwa takie jak zaburzenia adaptacyjne, psychosomatyczne, afektywne. ponad 28% badanych pije w sposób ryzykowny, a prawie taka sama ich liczba utrzymuje abstynencję. Na obecnym etapie trudno stwierdzić, czy odpowiada za to sytuacja stres. Ponad 28% badanych pije w sposób ryzykowny, a prawie taka sama ich liczba utrzymuje abstynencję. Na obecnym etapie trudno stwierdzić, czy odpowiada za to sytuacja stresowa związana z pandemią czy też specyfika badanej grupy jest właśnie taka. Analiza ta wskazuje, że mniejsze ilości alkoholu piją przede wszystkim badani młodsi, nie pozostający w związkach i nieposiadający dzieci (ten zmienne łączą się ze sobą) -mówi dr hab. Jan Chodkiewicz z Instytutu psychologii Uniwersytetu Łódzkiego. 

Pierwszy etap przeprowadzono w dniach 10-22 kwietnia 2020 roku, drugi etap ma zostać przeprowadzony w czerwcu 2020 roku. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE