Pojemnik na elektrośmieci w Łodzi

i

Autor: UMŁ

Pojemniki na elektrośmieci pojawiły się na łódzkich osiedlach! Gdzie?

2021-06-18 15:57

Masz elektrośmieci takie jak ładowarki, baterie czy żarówki i nie wies​z co z nimi zrobić? W Łodzi pojawiły się specjalne czerwone pojemniki na elektrośmieci. Ile ich jest?

Pojemnik na elektrośmieci w Łodzi

i

Autor: UMŁ

10 charakterystycznych czerwonych pojemników stanęło dziś na łódzkich osiedlach. Łodzianie mogą do nich wyrzucać małe elektroodpady np. żarówki, baterie, golarki, tostery, ładowarki czyli sprzęt nie większy niż 50 cm. Docelowo pojemników może być znacznie więcej, informacja o możliwości nawiązania współpracy z firmą MB Recykling została rozesłana do łódzkich spółdzielni mieszkaniowych.

- Ułatwiamy mieszkańcom pozbywanie się małych elektroodpadów, które nie mogą trafiać do pojemników na selektywną zbiórkę ani do odpadów zmieszanych. Należy je odwozić do jednego z trzech łódzkich Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a teraz już nie trzeba jeździć, wystarczy podejść do pojemnika i pozbyć się niepotrzebnych sprzętów - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi.

Pojemniki, która są już w 30 miastach kraju, stawia firma MB Recykling, która się niemi opiekuje tj. dba o ich czystość i naprawia ewentualne zniszczenia a także opróżnia i zabiera zebrane odpady. Umowa z miastem została podpisana na 4 lata, samorząd nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów.

- Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi podmiotami, doświadczenia innych miast pokazują, że pojemniki są dla mieszkańców wygodą. Przy okazji wiele osób ma okazję dowiedzieć się, ze zużyty sprzęt elektryczny musi być wyrzucany w odpowiednich miejscach - Robert Magolon z MB Recykling. - Świadomość ekologiczna co prawda rośnie, ale wiele jeszcze jest pytań i wątpliwości w tym zakresie.

Akcji ustawiania pojemników towarzyszy też edukacja. Fundacja Odzyskaj Środowisko planuje szereg akcji edukacyjnych mających na celu informowanie o tym jak należy traktować elektroodpady, jak utylizować i dlaczego to takie ważne.

- Planujemy gry terenowe, filmy, pokazy, a także pokażemy też co można zrobić z przetworzonych śmieci elektrycznych - dodał Krzysztof Kieszkowski, z Fundacji Odzyskaj Środowisko. - Chcemy współpracować ze szkołami, przedszkolami, ale to już od września, po wakacjach.

Okazuje się, że z elektrośmieci po recyklingu można zrobić ule, które z powodzeniem mogą stanąć w przestrzeni miejskiej. Nie jest wykluczone, że także Łódź będzie miała ule z recyklingu.

Lokalizacje pojemników:

ul. Solskiego przy Zelwerowicza

ul. Chochoła 31

ul. Faszynowa 21

ul. Marysińska 91

ul. Wełniana 5

ul. Piłkarska 27

ul. Rysy przy Krokiew

ul. Rzgowska 85

ul. Omłotowa 46

ul. Nenckiego przy Byszewskiej