Pogrzeb Benedykta XVI. Tłumy pożegnały papieża emeryta [RELACJA]

2023-01-05 15:09

31 grudnia 2022 roku w godzinach porannych odszedł Benedykt XVI. Pierwszy w historii papież-emeryt zmarł w wieku 95 lat w swej rezydencji w Ogrodach Watykańskich. W czwartek odbyły się uroczystości pogrzebowe byłej głowy Kościoła.

Benedykt XVI nie żyje. Co było przyczyną śmierci papieża?

Benedykt XVI zmarł w sobotę 31 grudnia o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie, gdzie mieszkał po ustąpieniu z urzędu. Informację o jego śmierci przekazał papieżowi Franciszkowi osobisty sekretarz Benedykta XVI - arcybiskup Georg Gaenswein. Argentyński dziennik "La Nacion", powołując się na źródła w Watykanie, przytoczył ostatnie słowa wypowiedziane przez emerytowanego papieża. "Jezu, kocham Ciebie" - miał powiedzieć w języku niemieckim Benedykt XVI.

W ostatnich dniach dużo mówiło się o pogarszającym się stanie zdrowia Benedykta XVI. Papież emeryt miał prawdopodobnie problemy z oddychaniem, które nasiliły się przed Bożym Narodzeniem. Niektóre media, powołujące się na watykańskie źródła przekazały, że mógł zmagać się także z niewydolnością nerek.

Po śmierci ciało byłego papieża zostało wystawione na widok publiczny w bazylice św. Piotra, gdzie wierni z całego świata mogli pożegnać duchownego.

Benedykt XVI nie żyje. W Watykanie odbyły się uroczystości pogrzebowe

Na placu świętego Piotra w czwartek odbyły się uroczystości pogrzebowe, pod przewodnictwem papieża Franciszka. Tym samym po raz pierwszy w historii w uroczystościach pogrzebowych byłego papieża przewodniczył obecny.  Benedykt XVI zostanie pochowany w podziemiach bazyliki Świętego Piotra, czyli tam, gdzie do beatyfikacji w 2011 roku znajdował się grób Jana Pawła II.

Pogrzeb papieża Benedykta XVI. Relacja na żywo

Najnowsze wpisy relacji pojawiają się na górze

11:14

Msza święta dobiegła końca. Ceremonia złożenia trumny będzie mieć charakter prywatny i nie będzie transmitowana przez żadne media.

10:59

Historyczne zdjęcie. Panujący papież po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego żegna się z papieżem-emerytem.

10:49

Na zakończenie mszy pogrzebowej papież Franciszek odprawił końcowe obrzędy pogrzebowe. Pokropił trumnę wodą święconą, okadził ją kadzidłem i odmówił nad nią ostatnią modlitwę.

10:49

Trumna z ciałem papieża emeryta Benedykta XVI jest przenoszona z Placu św. Piotra do Grot Watykańskich. Towarzyszy temu również bicie dzwonów i oklaski.

10:45

Msza pogrzebowa Benedykta XVI dobiega końca. Trwają końcowe obrzędy i modlitwy i pieśni.

10:40

Tysiące wiernych przystąpiły do komunii podczas mszy pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI pod przewodnictwem Franciszka.

10:27

Trwa obrzęd komunii świętej.

10:24

W uroczystościach pogrzebowych Benedykta XVI bierze udział delegacja z Polski

10:13

Rozpoczęły się obrzędy eucharystyczne. Sprawowana jest III Modlitwa Eucharystyczna.

10:09

-Chcemy wspólnie powiedzieć: "Ojcze, w Twoje ręce powierzamy jego ducha". Ojcze Benedykcie, wierny przyjacielu oblubieńcu. Niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze jego głos- mówił papież Franciszek. Podkreślał też mądrość i oddanie Benedykta XVI

9:57

9:52

Papież Franciszek wygłasza homilię podczas mszy pogrzebowej Benedykta XVI.

9:46

Liturgię słowa podczas mszy pogrzebowej Benedykta XVI rozpoczęło czytanie z księgi Proroka Izajasza. Drugim czytaniem w liturgii słowa był fragment 1 Listu Świętego Piotra. Natomiast psalm responsoryjny w liturgii słowa to psalm 23: "Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego. Pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach. Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć" - śpiewano po łacinie.

9:40

W mszy pogrzebowej uczestniczy około 120 kardynałów, 400 biskupów i 3700 kapłanów. Przybyli także przedstawiciele innych religii. Są reprezentanci rzymskiej wspólnoty żydowskiej i islamskiej.

9:32

9:31

Rozpoczęła się msza pogrzebowa papieża seniora Benedykta XVI. Plac jest niemal pełny

9:27

Na placu Świętego Piotra pojawił się papież Franciszek.

9:23

9:08

Wśród zgromadzonych są wierni z Polski. -Przyjechaliśmy specjalnie do Watykanu, aby oddać hołd Benedyktowi XVI – mówi PAP jedna z Polek biorących udział w uroczystości.

8:54

W środowy wieczór ciało emerytowanego papieża zostało złożone do cyprysowej trumny. Włożono do niej także paliusze, monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito, czyli zamknięty w metalowej tubie tekst, w którym opisano jego papieską posługę.

8:50

Trumna z ciałem emerytowanego papieża Benedykta XVI wyniesiona została z watykańskiej bazyliki Świętego Piotra na plac, gdzie o godzinie 9.30 rozpocznie się msza pogrzebowa.

8:42

W godzinie rozpoczęcia w Watykanie pogrzebu, w archidiecezji gdańskiej i poznańskiej oraz diecezji płockiej i sandomierskiej zabiją w kościołach dzwony. Natomiast po skończeniu uroczystości pogrzebowych we wszystkich parafiach w kraju zostaną odprawione msze w intencji zmarłego papieża.

8:35

8:31

W oczekiwaniu na wyprowadzenie trumny papieża Benedykta XVI na placu Świętego Piotra wierni zaczęli śpiewać religijne pieśni

8:23

Dzień, w którym odbywają się uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI, nie będzie dniem żałoby w Watykanie. Jest ona ogłaszana w przypadku śmierci urzędującego papieża.

8:18

8:16

Mszę pod przewodnictwem Franciszka odprawiać będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Wszystko ze względu na stan zdrowia papieża, który ma problemy z poruszaniem się.

8:05

8:03

Tłumy zbierają się na placu Świętego Piotra. Przed godziną 9:00 trumna zostanie wyniesiona. Wtedy rozpocznie się odmawianie różańca.

7:55

Pogrzeb papieża Benedykta XVI rozpocznie się o godzinie 9:30. Oczekuje się, że w mszy świętej weźmie udział nawet do 100 tysięcy osób. Wśród nich pojawią się przywódcy z ponad 30 krajów. Rejon pl. Świętego Piotra został ogłoszony od północy czerwoną strefą bezpieczeństwa. Czuwa tam ok. tysiąc policjantów, żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb porządkowych. Obszar wokół Watykanu jest patrolowany, a wstęp do czerwonej strefy możliwy jest po uprzedniej kontroli przy bramkach. Czerwona strefa będzie obowiązywać do godz. 14.

Stan wojenny w Łodzi. Archiwalne zdjęcia z wydarzeń 13 grudnia 1981 r.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE