Podatek od nieruchomości mocno w górę. Sprawdź, o ile wzrosną stawki

i

Autor: pixabay

Podatki

Podatek od nieruchomości mocno w górę. Szykują się drakońskie podwyżki! Sprawdź, o ile wzrosną stawki

2023-03-24 16:00

Szykują się drakońskie podwyżki podatku od nieruchomości. Wszystkie gminy w Polsce podwyższyły stawki, żeby podreperować budżet. Wiele z nich zastosowało maksymalne stawki, ustalone przez Ministerstwo Finansów. Sprawdź, gdzie trzeba będzie zapłacić najwięcej, a gdzie stawki będą najniższe.

Podatek od nieruchomości - ile wyniesie w 2023 roku?

W ostatnim kwartale każdego roku rady gmin podejmują uchwały dotyczące wysokości podatku od nieruchomości w nadchodzącym roku. Już wiadomo, że w 2023 roku Polaków czekają drakońskie podwyżki, ponieważ wszystkie miasta wojewódzkie zdecydowały się podnieść stawki. 

Przypomnijmy, że Ministerstwo Finansów ustala maksymalne dozwolone stawki podatku od nieruchomości w oparciu o dane GUS dotyczące inflacji. W tym roku maksymalna podwyżka może sięgnąć 11,8 proc. 

Jak wylicza superbiz.se.pl, za metr kwadratowy gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej podatnicy zapłacą maksymalnie 1,16 złotych, zaś za pozostałe grunty maksymalnie 0,61 zł. Jeżeli chodzi o stawki maksymalne za budynki mieszkalne, to podatnicy za metr kwadratowy nie zapłacą więcej niż 1 zł. W przypadku budynków przeznaczonych na działalność gospodarczą stawka nie może przekroczyć 28,78 złotych za metr. 

Zła wiadomość jest taka, że wiele gmin zdecydowało się na maksymalne podwyżki podatku od nieruchomości, żeby podreperować budżet

Podatek od nieruchomości - stawka w poszczególnych miastach

Wśród miast, które zastosowały najwyższe możliwe stawki podatku od nieruchomości można wymienić Warszawę, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Białystok oraz Olsztyn

W Warszawie za 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w 2023 roku podatnicy zapłacą 1 zł, czyli o 0,11 zł więcej w stosunku do stawki obowiązującej w roku 2022. Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą za 1 mkw. 28,78 zł. To wzrost o 3,04 zł w stosunku do stawki z 2022 r.

Podobnie jest we Wrocławiu. Od stycznia 2023 roku podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie 1,16 zł od metra kwadratowego powierzchni (w 2022 r. było to 1,03 zł). Podatek od budynków mieszkalnych wyniesie 1 zł od metra kwadratowego, podczas gdy w 2022 roku było to 0,89 zł. Podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie do 28,78 zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej (poprzednia stawka to 25,74 zł).

Podatek od nieruchomości w Łodzi wzrośnie o blisko 13 proc. i także sięgnie maksymalnego pułapu

Na niższe stawki można liczyć m.in. w Krakowie, Opolu, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. Najmniej zapłacą mieszkańcy stolicy województwa świętokrzyskiego. Stawka za metr kwadratowy w przypadku budynków mieszkalnych po podwyżce wyniesie 0,82 zł, zaś za grunty związane z działalnością gospodarczą 1,01 zł. 

Jak zapłacić podatek od nieruchomości?

Gmina przekazuje decyzję o wysokości podatku każdemu płatnikowi. W wielu miastach urzędnicy dostarczają mieszkańcom decyzje bezpośrednio. Podatek od nieruchomości można zapłacić:

  • w kasie gminy,
  • przelewem na konto gminy,
  • u osoby, którą wyznaczyła gmina (inkasenta).

Podatek od nieruchomości -  terminy

Podatek można zapłacić w 4 terminach i w 4 ratach:

  • do 15 marca,
  • do 15 maja,
  • do 15 września,
  • do 15 listopada.

Jednakże, jeśli podatek za dany rok jest mniejszy niż 100 zł, całość należy zapłacić w terminie płatności pierwszej raty. W przypadku otrzymania decyzji po terminie płatności, ratę trzeba zapłacić w ciągu 14 dni od odebrania decyzji.

Min. Finansów: Koszt Polskiego Ładu to 16,5 mld złotych. Zrekompensuje to podatek od wielkich korporacji