Polacy odbierają decyzje o wysokości podatku od nieruchomości. To największa podwyżka od lat 90.

i

Autor: pixabay

Podatki

Podatek od nieruchomości mocno w górę. Polacy odbierają decyzje. To największa podwyżka od lat 90.

2023-03-24 16:00

Do Polaków zaczęły docierać decyzje o podwyżce podatku od nieruchomości. Większość gmin zastosowała maksymalne stawki, ustalone przez Ministerstwo Finansów, żeby podreperować budżet. Takich podwyżek nie było od 25 lat.

Podatek od nieruchomości w 2023 roku

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, podwyżki podatku od nieruchomości w 2023 roku są drakońskie. Polacy zaczęli odbierać decyzje o wysokości podatku. Większość gmin zdecydowała się na maksymalne dozwolone stawki, które ustala Ministerstwo Finansów w oparciu o dane GUS dotyczące inflacji, a te są wyższe o 11,8 proc.

Nowe stawki podatku od nieruchomości

Za metr kwadratowy gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej podatnicy płacą maksymalnie 1,16 złotych, zaś za pozostałe grunty maksymalnie 0,61 zł. Jeżeli chodzi o stawki maksymalne za budynki mieszkalne, to podatnicy za metr kwadratowy nie zapłacą więcej niż 1 zł. W przypadku budynków przeznaczonych na działalność gospodarczą stawka nie może przekroczyć 28,78 złotych za metr.

Podatek od nieruchomości w poszczególnych gminach

Wśród miast, w których podatnicy muszą zapłacić maksymalne stawki, wymienia się Warszawę, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Białystok oraz Olsztyn.

W Warszawie za 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w 2023 roku podatnicy zapłacą 1 zł, czyli o 0,11 zł więcej w stosunku do stawki obowiązującej w roku 2022. Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą za 1 mkw. 28,78 zł. To wzrost o 3,04 zł w stosunku do stawki z 2022 r. Przykładowo, za 100-metrowy lokal pod działalność w tym roku trzeba zapłacić 2878 złotych, a rok wcześniej 2574 zł, czyli 304 złote więcej.   

Podatek od nieruchomości w Łodzi wzrośnie o blisko 13 proc. i także sięgnie maksymalnego pułapu.

Jednak nie wszystkie gminy zastosowały maksymalne stawki. Na niższe podatki od nieruchomości można liczyć m.in. w Krakowie, Opolu, Kielcach, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze.  

Wyższy podatek od małpek. Zobacz, jak Polacy wykiwali rząd. Felieton "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 174 [WIDEO]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE